Wrzosy najlepiej rosną na stanowiskach ciepłych, zacisznych i dobrze nasłonecznionych. W cieniu będą zdecydowanie gorzej rosły i kwitły, ponadto będą zdecydowanie mniej odporne na choroby grzybowe. Zanim zabierzemy się za sadzenie wrzosów, musimy odpowiednio przygotować podłoże, będzie to połowa sukcesu. Podłoże musi być przepuszczalne, suche, piaszczyste a przede wszystkim musi mieć odpowiednie ph (kwaśne 3,5- 4,5). Pamiętajmy, że wrzosy są roślinami, które nie tolerują obecności wapnia jak również gleb ciężkich, podmokłych i gliniastych. Jeżeli ich korzenie znajdą się w wodzie na zaledwie kilka godzin, zgniją a cała roślina uschnie. Jeżeli w naszym ogrodzie gleba jest nieprzepuszczalna a planujemy założenie wrzosowiska, wówczas zrobienie drenażu będzie konieczne!

W odpowiednio przygotowanym podłożu oraz dobrze nasłonecznionym i zacisznym miejscu nasze wrzosy powinny dobrze rosnąc przez cały, bez specjalnej troski. Późną jesienią poświęcamy im troszeczkę więcej naszej uwagi. Należy je okryć na zimę warstwą gałęzi lub igliwia, możemy również posłużyć się argrowłókniną. Nie zapomnijmy jednak o zabiegu najważniejszym, czyli o przycięciu pędów. Dzięki temu zabiegowi roślina zagęści się i w kolejnym sezonie będzie znacznie obficie kwitnąc. Wrzosy kwitną, aż do później jesieni, zatem zabieg przycinania wykonujemy dopiero po zimie, najlepiej w kwietniu. Usuwamy wtedy wszystkie uschnięte oraz przemarznięte części rośliny. Wrzośce, które kwitną w na przełomie maja i czerwca przycina się wczesną wiosną. Cięcia dokonujemy poniżej pąków kwitowych, które przekwitły.
Jak założyć wrzosowisko?

Przede wszystkim planujemy gdzie chcemy założyć wrzosowisko. Pamiętajmy, aby podczas sadzenia roślin nadać kobiercowi jak najbardziej naturalny kształt, zbliżony do takiego jaki występuje w lesie. Przed sadzeniem zbieramy z podłoża około 15cm warstwę ziemi a następnie rozsypujemy kwaśny torf ewentualnie korę sosnową (uprzednio przekompostowaną). Podłożę przekopujemy na głębokość ok. 25 cm.

Jakie sąsiedztwo?

Wrzosy najlepiej czują się w towarzystwie innych wrzosów lub wrzośców. Odległość pomiędzy kępami powinna wynosić nie więcej niż 30cm. Jeżeli chcemy stworzyć odpowiedni mikroklimat, najlepiej na obrzeżach wrzosowiska posadzić kilka różaneczników, azalii i jałowców, możemy również posadzić żarnowce i karłowate, zwisające brzozy.

Jakie inne krzewy planujecie w swoim ogrodzie? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTulipany – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułŻonkile – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here