Kierki rozgrywa się w zasadzie w składzie czteroosobowym. Do gry potrzebna jest pełna talia (52 karty). Punktowa wartość poszczególnych kart jest różna w zależności od odmiany gry. Każdy z graczy otrzymuje po 13 kart. Osoba rozdająca karty zmienia się przy każdym rozdaniu. Grę rozpoczyna gracz siedzący po lewej stronie rozdającego. W kierkach nie ma koloru atutowego ani obowiązku przebijania starszą kartą w kolorze wyjścia. Istnieje natomiast obowiązek dorzucania kart do koloru, który został wyłożony.

Pełna partia gry w kierki obejmuje łącznie sześć rozdań, a w każdym takim rozdaniu karty minusowe zmieniają się. Punkty ujemne wynikające z kart minusowych zapisuje się na konto gracza. W każdym rozdaniu należy unikać konkretnych kart. W rozdaniu pierwszym – lew, drugim – kier, trzecim – dam, czwartym – króli i waletów, piątym – króla kier, szóstym – dwóch lew. Możliwe jest poza tym rozegranie siódmego rozdania, jeśli zgodzą się na to wszyscy uczestnicy gry. Takie dodatkowe rozdanie nazywane jest rozbójnikiem. Punktowane są wówczas wszystkie karty przynoszące punkty minusowe z poprzednich rozdań.

W przypadku gry w kierki w trzy osoby należy usunąć z talii dwójkę trefl, a każdy gracz dostaje 17 kart. Pewnej zmianie ulega wtedy punktacja.

W kierkach istnieje też możliwość zbierania punktów dodatnich. Taką możliwość stwarza loteryjka czyli rozgrywka atutowa. Kiedy karty są już rozdane gracz wychodzący jeszcze przed pierwszym wyjściem powinien zadeklarować swój kolor (atut). Zachodzi wtedy obowiązek dorzucania do takiego koloru. Nie trzeba natomiast przebijać atutem, jeśli nie ma się wyłożonego innego koloru. Jeśli gracz zbierze lew – zarabia 25 pkt dodatnich. Taka rozgrywka atutowa przeprowadzana jest dla każdego z grających.

Gracz przyjmują niejednokrotnie dodatkowe zasady, np. zakaz zagrywania kartą punktową na stół po pierwszej lewie, zakaz rozpoczynania lewy od kiera. Dlatego więc należy jeszcze przed rozpoczęciem gry ustalić, jakie zasady są wiążące.

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w 66? Zasady
Następny artykułJaką konsolę kupić?

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here