Rozrywka Jak nauczyć się grać na gitarze?

Jak nauczyć się grać na gitarze?

-

Niezależnie od obranej drogi, potrzebujemy kogoś, kto pomoże nam postawić przynajmniej pierwsze kroki – opanować kluczowe akordy, schematy bicia. Nawet sprawy banalne – sposób trzymania gitary, kostki, odległość palców od gryfu – wykonywane źle mogą sprawić, że w przyszłości będziemy mieli problem z trudniejszymi elementami technicznymi, a nie ma nic gorszego niż oduczanie się błędnych nawyków. Jeżeli jednak w odpowiedni sposób zabierzemy się do nauki, to poza drobnymi korekcjami opanujemy grę na gitarze bez problemu.

Na szczęście, brak grających znajomych, którzy mogliby nas pokierować lub bariera finansowa wcale nie oznaczają, że jesteśmy skazani na pełną samodzielność i błądzenie po omacku. Możemy skorzystać z bogatej oferty podręczników i lekcji wideo, po polsku i po angielsku.

Poza książkami i kursami na płytach CD warto również poszukać informacji w Internecie. Znajdziemy tam mnóstwo witryn zrzeszających miłośników i adeptów gry na gitarze, którzy chętnie (i za darmo!) dzielą się swoją wiedzą. Są to zarówno całe strony, na których znajdziemy informacje o wszystkich mogących nam pomóc aspektach teoretycznych, jak również filmiki (zamieszczane chociażby na YouTube), gdzie muzyk krok po kroku wyjaśnia nam, jak zagrać dany utwór. Wśród bogactwa zasobów sieci łatwo się jednak zgubić, a duża część spośród samozwańczych nauczycieli sama nie prezentuje odpowiednio wysokiego poziomu, by uczyć innych. Możemy więc sfrustrowani obejrzeć lub przeczytać masę porad, po czym dalej nie wiedzieć, jak coś zagrać.

By bez strachu o własną muzyczną przyszłość rozpocząć naukę, polecam stronę justinguitar.com oraz kanał YouTube Marty’ego Schwarza (http://www.youtube.com/user/martyfs74). Ucząc się zgodnie z ich wskazówkami, na pewno odniesiemy sukces. W dodatku, gdy już opanujemy podstawy – zarówno teoretyczne, które są niezbędne do dalszego rozwoju, jak i praktyczne, czyli samą grę – to lekcje dla bardziej zaawansowanych podzielone są już na style muzyczne. Możemy więc wybrać najbardziej odpowiadający nam kierunek: blues, metal, rock itd.

Czy umiecie grać na jakimś instrumencie? Jesteście samoukami czy skończyliście szkołę? Opowiedzcie nam o swoich doświadczeniach z muzyką!

Artur Jabłoński

Artur Jabłoński – dziennikarz, copywriter, krytyk literacki. Współpracuje z portalami Onet.pl i kulturalnytorun.pl oraz kilkoma pismami, między innymi pisze recenzje dla „Tygodnika Powszechnego” i „Nowych Książek”. Absolwent filologii polskiej.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:

Zasadniczo mam dwie pasje: literaturę i muzykę. W obu nie uznaję żadnych ograniczeń, ciągle poszukuję czegoś nowego, nie odrzucam niczego jedynie na zasadzie przynależności gatunkowej.  Sam koncertuję, gram na gitarze i śpiewam, przede wszystkim utwory wpisujące się w obręb poezji śpiewanej, aczkolwiek jako słuchacz równie często sięgam po melodie daleko odbiegające od tego nurtu, np. downtempo czy trip-hop. Kiedy tylko mogę, czytam, a swoim zdaniem o tym, co przeczytam, dzielę się w recenzjach literackich publikowanych w różnych ogólnopolskich pismach i portalach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ustawa antykryzysowa – na czym polega?

Ustawa antykryzysowa (czyli ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców) weszła w życie w 2009 roku a przewidywalny czas jej obowiązywania jest ograniczony do 21 sierpnia 2011 roku. Wprowadza one pewne anomalie w zakresie prawa pracy, które mają ułatwić zatrudnienie i nie doprowadzić do masowych zwolnień. Jak zmienia się sytuacja pracowników na gruncie tej ustawy?

Jak zachowywać się w sklepie?

Pozorne wyjście do sklepu na zakupy nie jest niczym nadzwyczajnym. Mimo iż przez codzienny charakter tej czynności nikt nie traktuje zakupów jak wielkiego wydarzenia, powinno się pamiętać o sklepowym savoir-vivre.

Zobacz też

Jak zrobić opakowanie na prezent?

Ręcznie wykonany prezent spodoba się bardziej, gdy zostanie dostarczony w ręcznie wykonanym opakowaniu. Do pakowania prezentów najczęściej używamy ozdobnego papieru. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie taki papier wykonać. Potrzebny nam zatem duży arkusz dowolnego papieru o niezbyt dużej gramaturze, w dowolnym kolorze, pieczątki lub szablony, pędzel lub wałek, oraz farby.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: