Naprzeciwko miejsca siedzącego powinien stać duży talerz. Na nim stać będzie głęboki, obiadowy talerz do zupy. Obok nich układa się sztućce. Przyjęło się, że im bliżej talerzy będą, tym później zostanie podana potrawa. Zaczynając od lewej strony, najpierw kładzie się mały widelczyk deserowy. Niektórzy układają go nad talerzem, ząbkami w prawą stronę, tak też jest prawidłowo. Następnie nadal po lewej, stronie obok widelczyka do deseru powinien leżeć duży, obiadowy widelec. Obok niego, najdalej od talerza będzie ułożony nieduży widelec do sałatek. Nad nimi kładzie się mały talerzyk do pieczywa i nożyk do masła.

Uwaga!

Na stole powinny również znaleźć się serwetki. Muszą zostać starannie złożone, rzucone niedbale będą sprawiać wrażenie bałaganu i lekceważenia. Leżeć mogą na obiadowych talerzach lub po lewej stronie, przy widelcu do sałatek. Kolory serwetek są różne, uzależnione od okazji, ale najczęściej wybiera się białe. Jeśli wybierać między papierowymi i wykonanymi z materiału, to te ostatnie są bardziej eleganckie.

Po prawej stronie, tuż przy obiadowych talerzach, powinien leżeć nóż, którym kroi się potrawę podaną na obiad. Ostrą część noża zwraca się w kierunku talerza. W ten sam sposób postępuje się z nożem do ryby. Obok niego kładzie się dwie, małe łyżeczki, a przy nich dużą łyżkę do zupy. Ponad tymi sztućcami stać będą kieliszki, filiżanka oraz szklanka lub kieliszek z wodą. Najbardziej na prawo powinna znaleźć się filiżanka do kawy. Następnie układa się kieliszki. Ich ustawienie powinno przypominać trójkąt. Przy filiżance, nieco u góry stać będzie kieliszek do czerwonego wina. Koło niego, trochę niżej ustawi się kieliszek, do którego nalany zostanie szampan lub białe wino. Znów obok, nieco u góry, czyli równolegle do naczynia z czerwonym trunkiem powinno się ułożyć kieliszek albo szklankę z wodą. Jeśli nad obiadowym talerzem leży widelczyk do deserów, wówczas układa się nad nim deserową łyżeczkę zwróconą w lewą stronę.

Pozostałe elementy zastawy (np. waza z zupą) układa się na środku stołu, tak żeby nikomu nie przeszkadzały. Tak samo postępuje się z dużymi naczyniami z wodą, butelkami z winem.

jak nakrywać stółsxc.hu

Nakrywając do stołu, trzymacie się ściśle zasad savoir-vivre’u, czy kierujecie się własnym rozeznaniem i wygodą?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNapoje bezalkoholowe – serwowanie
Następny artykułJakie noże do jakich serów?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here