Oto rady jak przyjmować komplementy:

1. Siedź lub stój prosto – jeśli ktoś mów ci coś miłego, a ty jesteś speszony twoja mowa ciała to zdradzi, skulona lub zgarbiona postawa może być odebrana przez osobę, która mówi kompetentny jako niechęć.

2. Uśmiechaj się – komplement ma na celu sprawienie przyjemności tobie, ale również przepełnia miłym uczuciem osobę, która go mówi. Jeśli nie będziesz patrzeć tej osobie w oczy albo przyjmiesz go z grobowym wyrazem twarzy, osobie komplementującej będzie po prostu przykro.

4. Nie protestuj – jeśli zaczniesz zaprzeczać i podkreślać wady komplementowanej rzeczy lub twojego wyglądu, wyjdziesz na osobę arogancką.

5. Wymiana – pamiętaj również o komplementowaniu osoby, która zawsze mówi ci coś miłego.

6. Nawiąż dialog – jeśli uwaga dotyczy część ubrania warto powiedzieć, gdzie ją kupiłeś, to prowadzi do rozmowy, w której mogą uczestniczyć obie strony.

7. Pieniądze – nie odpowiadaj na komplementy podkreślając cenę danej rzeczy („tyle za to zapłaciłam, że musi wyglądać super”), wyjdziesz na materialistę i osobę zarozumiałą.

Zasady mówienia komplementów:

1. Bądź dokładny – komplementy zawsze muszą być zapamiętane prze daną osobę, muszą sprawić aby poczuła się wyjątkowa, mów więc:
– Twoje oczy przypominają mi barwą morską wodę, zamiast masz ładne oczy.
– Ładnie to narysowałeś – najbardziej podoba mi się błękitny kolor, który wybrałeś .
– Fajna bluzka – to ubranie świetnie podkreśla twoją figurę.
– Ładnie się uśmiechasz – przypominasz mi Julię Roberts.

2. Uważaj na to, co mówisz – nie mów komplementów na zasadzie porównań „dobrze, że zmieniłeś sweter, w tamtym wyglądałeś ….”. Podobnie nie porównuj czyjeś aktywności z kimś innym. Liczy się komplementowa osoba, a nie ktoś inny poza tym, dotyczy to szczególnie dzieci, nie powinno się rozbudzać w nich ducha niezdrowej rywalizacji z innymi.

3. Wiedz, kiedy przestać – są osoby, którym nie da się powiedzieć komplementu, gdyż zawsze będą się sprzeciwiały twoje opinii i obniżały wartość komplementu, wtedy najlepiej dać im spokój.

Jak zachowujecie się, gdy ktoś Was komplementuję? Lubicie sami prawić komuś komplementy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMęskie fryzury
Następny artykułKwas foliowy – działanie

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here