Zasada alternacji szanuje odmienność kulturową, narodową, płciową zaproszonych osób. Zakłada, że przy stole będą siedzieć naprzemiennie kobiety i mężczyźni lub obywatele i goście. Czasem alternacja kulturowa lub narodowa wiąże się z płciową, wtedy obok siebie siedzą kobieta z jednego kraju i mężczyzna z drugiego. Przyjmuje się, że pani siedzi po prawej stronie mężczyzny. Wydaje się to bardziej kulturalne i jest zgodne z tradycją.

Postępując zgodnie z regułą alternacji, trzeba pamiętać, że narzeczeni siedzą obok siebie. Dobrze też obserwować wcześniej jakie relacje panują między osobami, które zostaną zaproszone. Przyjaciele, bliscy znajomi mogą siedzieć obok siebie. Rozdzielanie bliskich osób (np. rodzeństwa, przyjaciół) prawdopodobnie spotka się z ich sugestią, aby zmienić miejsca. Zmuszanie kogoś do siedzenia obok obcego człowieka albo kogoś, kogo nie lubi będzie niegrzeczne i lekceważące dla gości. Jeśli ktoś poprosi o zmianę, trzeba będzie uszanować jego wolę. Niegrzeczne byłoby omawianie sprawy przy innych gościach, wdawanie się w dyskusję. Najlepiej zachować się dyskretnie. Jeśli osoba organizująca spotkanie nie jest pewna, czy dobrze wybrała gościom miejsca, nie będzie nietaktem jeśli zapyta o to. Nie powinna natomiast pytać o przyczyny, np. niechęci, gdy ktoś nie życzy sobie tego.

Dobrze też pamiętać, że najbliżej gospodarzy siedzą najważniejsi goście, np. ich rodzina, wybitne osoby lub ktoś inny szczególnie ważny. Im dalsze miejsca, tym dalsi gospodarzowi ludzie. Ważne, że miejsca ustala się zgodnie z etykietą, obowiązującą np. w dyplomacji, w biznesie.

Jeśli ktoś chciałby zastosować zasadę alternacji na rodzinnym przyjęciu, nie powinien zapominać o gospodarzach. To oni zajmą najważniejsze miejsca. Po prawej stronie gospodarza usiądzie jego małżonka. Obok nich będzie najbliższa rodzina – dzieci, rodzeństwo. Blisko gospodarzy powinni siedzieć ich przyjaciele (naprzemian panie i panowie). Bliskie miejsca zajmują honorowi goście. Dalsi znajomi siedzą najdalej od gospodarzy, nadal naprzemiennie, czyli kobiety obok mężczyzn.

Co myślicie o zasadzie alternacji? Spełnia swoje funcje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułO czym rozmawiać przy stole?
Następny artykułZaproszenie oficjalne – przykład

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here