Przygotowania do ślubu konkordatowego należy rozpocząć nie później niż na 6 miesięcy przed terminem planowanego ślubu. Podczas pierwszego spotkania, które odbywa się w kancelarii parafialnej, narzeczeni ustalają datę i godzinę ślubu oraz uzyskują informacje, jak będzie przebiegał proces dopełniania pozostałych formalności oraz kiedy należy się nimi zająć.

Następna wizyta w kancelarii powinna odbyć się nie wcześniej niż na 3 miesiące przed datą planowanej uroczystości. Narzeczeni powinni zabrać wtedy ze sobą do kancelarii świadectwo bierzmowania, świadectwo chrztu i zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o brak okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie te trzy dokumenty nie mogą być wystawione wcześniej niż na 3 miesiące przed datą ślubu, stracą bowiem swoją ważność. Ponadto narzeczeni powinni mieć również ze sobą zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego, dowody osobiste, dane świadków ślubu oraz specjalną licencję, czyli nic innego jak zgodę z rodzinnej parafii na ślub w innym kościele. Jeżeli ślub zawierany jest w parafii obcej obojgu narzeczonych, wystarczy jeżeli zgodę uzyska jedno z nich.

Na podstawie zgromadzonych dokumentów sporządzony zostanie protokół przedślubny, a narzeczeni uzyskają informacje o zapowiedziach, które muszą zostać odczytane w parafiach narzeczonych oraz specjalne karteczki, które należy zabrać ze sobą do przedślubnych spowiedzi. Pierwsza powinna odbyć się jak najszybciej po spisaniu protokołu przedślubnego, a druga dzień przed ślubem lub najlepiej tego samego dnia, jednak ze względu na natłok spraw i stres związany z tym dniem jest to już rzadkością.

Przyszli małżonkowie spotykają się kancelarii po raz kolejny na tydzień przed ślubem. Spisany zostaje wtedy akt ślubu, a narzeczeni muszą dostarczyć zaświadczenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach obojga z nich, potwierdzenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej oraz obowiązkowo zabrać ze sobą oczywiście dowody osobiste.

Ostatnie formalności dopełniane są w dniu ślubu. Na 30 minut przed ceremonią do zakrystii powinny zostać dostarczone, najlepiej przez świadków potwierdzających swoją tożsamość dowodem osobistym, zaświadczenia o dwóch spowiedziach przedślubnych oraz obrączki. W czasie samej ceremonii dopełnia się ostatnia z formalności, a mianowicie po złożeniu przysięgi i założeniu obrączek następuje podpisanie przez Młodą Parę oraz kapłana udzielającego ślubu aktu ślubu potwierdzającego ich wolę, aby ślub kościelny miał również skutki cywilne. Natomiast później, w terminie nie dłuższym niż 5 dni, kościół w którym został zawarty ślub zobowiązany jest do przesłania odpowiednich dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego sporządzającego akt ślubu, który jest zwykle gotowy do odebrania po upływie 10 dni.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚlub cywilny – informacje
Następny artykułŚlub z obcokrajowcem – formalności i dokumenty

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here