Podstawowym wyznacznikiem ceny polisy jest wartość mieszkania lub domu, który chcemy ubezpieczyć, a również od jego stanu, historii ubezpieczeniowej, poziomu zabezpieczenia domu (instalacja przeciwpożarowa).

Wysokość ubezpieczenia zależy również od:

– suma ubezpieczenia, na które się decydujemy;

– zakres ochrony;

– miejsce zamieszkania;

– wysokość udziału własnego w pokrywaniu strat.

Suma ubezpieczenia

Sumę ubezpieczenia wybieramy samodzielnie, to po prostu kwota, którę chcemy zainwestować w polisę. Im niższa będzie suma ubezpieczenia, tym niższą zapłacimy składkę. Warto pamiętać o tym, że niższa składka oznacza również niższe odszkodowanie przy poniesieniu strat.

Warto jednak przy wyborze polisy pytać o zniżki związane na przykład z monitoringiem mienia, czy też korzystaniem z usług agencji ochrony. Niższą stawkę możemy wynegocjować również, jeśli w tym samym towarzystwie wykupimy kilka produktów, na przykład ubezpieczenie domu i samochodu.

Zakres ochrony

Zakres ochrony to ilość zagrożeń, od których chcemy ubezpieczyć nasze mienie. Im większy zakres polisy, tym zapłacimy więcej. Będziemy mieć jednak pewność, że otrzymamy odszkodowanie, na przykład za skutki powodzi, które nie zawsze wpisywanie są w podstawowej polisie.

Towarzystwa ubezpieczeniowe kostruują pakiety obejmujące różne zagrożenia związane z mieszkaniem/domem. Podstawowa polisa zawiera zazwyczaj ubezpieczenie od:

– włamania/rabunku;

– zdarzeń losowych, takich jak m.in. pożar, wybuch (gazu), uderzenie pojazdu, osunięcia się ziemi, uderzenia pioruna;

– dewastacji mienia przez osoby trzecie;

– uszczuplenia środków pieniężnych, spowodowanego koniecznością zapłaty odszkodowania z tytułu odpowiedzialności cywilnej.

Jednak zazwyczaj polisy negocjuje się indywidualnie. Potrzeby ubezpieczających wychodzą zazwyczaj poza standardową ofertę towarzystw ubezpieczeniowych. W polisach często umieszcza się również ubezpieczenia majątku:

– cennych przedmiotów: dzieł sztuki, sztućców z metali szkachetnych;

– papierów wartościowych;

– cennych przedmiotów codziennego użytku, sprzętu RTV, AGD.

Miejsce zamieszkania

Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, to droższe okaże się ubezpieczenie mieszkania w dużym mieście, niż na wsi. Jest to spowodowane tym, że w miastach statystycznie częściej dochodzi do włamań i kradzieży, niż w małych skupiskach ludzkich.

Wysokość udziału własnego

Wysokość udziału własnego w pokrywaniu strat określa sumę od której ubezpieczyciel płaci za szkody. Przykładowo, towarzystwo pokryje straty za zniszczenie pokrycia dachu w przypadku uderzenia pioruna (2-3 tys. złotych), natomiast nie pokryje kosztu wybicia małej szyby (50 zł). W zależności od tego, jak ustalimy wysokość udziału, zapłacimy wyższą lub niższą stawkę ubezpieczenia.

UWAGA!

Ciekawą propozycją jest ubezpieczenie ALL RISK, które zawiera polisę wszystkiego, co nie zostało wpisane do katalogu wyłączeń. Czyni to polisę czytelniejszą dla klienta. Trzeba jednak pamiętać, że za tę dodatkową usługę zapłacimy wyższą składkę.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here