Rodzaje ubezpieczenia

Przede wszystkim mależy zwrócić uwagę, że majątek, w tym przypadku mieszkanie lub dom, możemy ubiezpieczyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada ubezpieczenie samego domu czy mieszkania. Ubezpieczenie pokryje w tym przyadku szkody dokonane przez pożar, powódź czy trzęsienie ziemi.

W drugim przypadku ubezpieczamy nas samych od odpowiedzialności za wyrządzazenie szkody innym. Ubezpieczenie takie pokryje koszty remontu, na przykład jeśli nieszczelny kaloryfer zaleje sufit naszego sąsiada. Wybór odpowiedniego ubiezpieczenia powinno się oprzeć na dokładnej analizie sytuacji. Warto zadać sobie kilka pytań:

– Co ubezpieczamy – dom czy mieszkanie?

– Na jaką kwotę chcemy ubezpieczyć dom/mieszkanie?

– Od czego chcemy ubiezpieczyć dom/mieszkanie?

– Czy będziemy ubezpieczać inne pomieszczenia znajdujące się na naszej posesji?

Warto zastanowić się szczególnie nad tym ostatnim pytaniem. Ubezpieczyć możemy nie tylko mieszkanie/dom, ale również m.in. domek letniskowy, piwnicę, garaż, szklarnie (również namioty foliowe), wiatę czy altanę. Co jednak najwazniejsze, warto dokładniej przyemyśleć wybór polisy, ponieważ odszkodowanie otrzymamy tylko za te szkody, które wpisane zostały przy podpisaniu polisy.

Czy wiesz, że jesteś ubezpieczony?

Nie wszyscy pamiętają o tym, że płacąc czynsz za mieszkanie, zazwyczaj opłacamy również jego ubezpieczenie. Wiele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ubezpiecza mieszkania. Przed podjęciem decyzji o wyborze polisy, warto sprawdzić, od czego nasze mieszkanie jesy już ubezpieczenie. Jest to ważne, ponieważ odszkodowanie za szkodę otrzymamy tylko z jednej polisy. Dlatego mnożenie kosztów i ubezpieczanie mieszkania od danej szkody kilkukrotnie jest nieopłacalne.

Kiedy zapłacimy mniej a kiedy więcej?

Wyższa kwota ubezpieczenia związana jest na przykład z prowadzeniem działalności gospodarczej w ubezpieczonym budynku. Podobnie, jeśli w budynku, który chcemy ubezpieczyć znajduje się biuro, w którym przez połowę doby nikt nie przebywa. Wyższa polisa czeka nas również wtedy, gdy wynajmujemy mieszkanie. Ubezpieczyciele wychodzą bowiem z założenia, że najemcy nie dbają tak dobrze o mieszkanie, jak jego właściciel.

Na niższą kwotę ubezpieczenia liczyć możemy, gdy osiedle, czy też sam ubezpieczany budynek/mieszkanie ma monitoring, jest strzeżony przez agencję ochrony. Niższą stawkę zapłacimy również przy przedłużeniu ubezpieczenia, jako stali klienci danego towarzystwa. Warto też przemyśleć wykupienia dwóch produktów w tej samym towarzystwie. Wtedy również możemy liczyć na obniżki.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here