Firma ubezpieczająca może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli dany rodzaj szkody został zawarty w wyłączeniach do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Ubezpieczyciel nie musi również wypłacać odszkodowania w przypadku, jeśli szkoda ma wartość mniejszą niż 1% wartości samego samochodu.

Powody odmowy

Ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów straty, przede wszystkim jeśli działano umyślnie. Na przykład, jeśli właściciel samochodu celowo go zniszczył (np. porysował, uszkodził silnik, rozbił szybę) lub sfingował kradzież. Nie otrzymamy odszkodowania również w przypadku, jesli osoba prowadząca samochód w chwili wypadku, nie posiadała prawa jazdy, znajdowała się pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Z odszkodowaniem możemy się pożegnać też jeśli samochód uległ wypadkowi w czasie dokonywania przestępstwa. Aby otrzymać rekompensatę należy również posiada ważny przegląd pojazdu oraz rejestrację.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może również odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli samochód został skradziony w wyniku niedbalstwa właściciela. Przykładowo, jeśli kierowca pozostawi samochód otwarty, a również jeśli znajdowały się w nim kluczyki i dowód rejestracyjny.

Nalezy też pamiętać o terminie płacenia składek. Jeśli nie opłacimy składki w terminie, a samochód ulegnie zniszczeniu, może się okazać, że nie otrzymamy odszkodowania. Natomiast już po wypadku należy bezzwłocznie poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu, ponieważ jeśli nie zrobimy tego w przeciągu 30 dni, nie otrzymamy rekompensaty.

WAŻNE!

Jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania, ubezpieczonemu przysługuje prawo do odwołania się sądowego. Należy złożyć pozew w sądzie cywilnym I instancji.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here