Praca nad animacją jest bardzo skomplikowana oraz długotrwała i żmudna. Jedna minuta animacji to godziny układania klatek. Na jedną sekundę przypada 24–27 klatek na sekundę, a więc ok. 1450 obrazów. Do tego powstawanie projektu, analiza, układ ruchu poszczególnych klatek, złożenie w całość. Dlatego nad jedną animacją 1,5 godzinną pracuje cały kilkudziesięcioosobowy zespół ok. 10 godzin dziennie przez rok.

Animację można zrobić na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest GIF – krótka animacja, ruchomy obrazek. Jak zrobić GIF-a – możecie przeczytać TUTAJ. Jeśli potrzebujecie elementu graficznego na stronę lub chcecie wysłać ruchomą e-kartkę – GIF będzie idealny.

Trudniejszym sposobem jest animacja poklatkowa złożona ze zdjęć.

Ustawiamy scenę np. gwoździ poruszających się ku sobie. Zbliżając je do siebie, na każdym kroku robimy sekwencję zdjęć, którą następnie składamy w programie – może to być Photoshop czy Corel. Dla bardziej zaawansowanych czy chcących tworzyć animację – jeśli chodzi o 2D – polecam Flasha, Switsha, Adobe After Effect. Jeśli chodzi o animację 3D – Autodesk Maya 3D. Poniższa grafika pochodzi z Adobe Affter Effect, jednak mogła być wykonana również we Flashu.

film animowanyfilm animowanyfilm animowanyfilm animowanyfilm animowanyfilm animowany

Jeśli chcielibyście skonstruować artystyczną animację – polecam animację poklatkową i aparat. Po czym złożenie sekwencji zdjęć w jednym z programów filmowych – np. Windows Movie Maker, Pinacle lub Adobe Premiere – jeśli chcecie zająć się tym bardziej profesjonalnie. Zadowalające efekty można uzyskać w każdym z tych programów.

By ułożyć sekwencję zdjęć – najpierw wystarczy „uploadować” zdjęcia z aparatu bezpośrednio do programu, po czym układać w takiej kolejności, w jakiej chcemy utworzyć animację. Nie zapomnijmy o skracaniu czasu każdego zdjęcia. Docelowo w Windows Movie Maker mamy ustawiony czas około pół sekundy – jak już wspomniałam wcześniej 26 klatek na sekundę jest tworzony profesjonalny film, my możemy zostać np. z 12 klatkami na sekundę. Wszystko zależy od tego, jaki ruch prezentujemy, co chcemy przedstawić oraz za pomocą jakich materiałów.

Jeśli chodzi o animację we Flashu lub Swishu, to otwieramy program, tworzymy nowy dokument o takich parametrach, jakich potrzebujemy (CTRL +N) i układamy elementy po kolei, wklejając lub budując od początku swoją animację. Następnie układamy elementy na poszczególnych klatkach. W innym tutorialu objaśnię cały interfejs Flasha oraz to jak zrobić animację właśnie w tym programie.

Czy znacie inne sposoby na wykonanie filmu animowanego? Opiszcie je w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTechniki zaznaczania – Photoshop
Następny artykułKiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania AC?

Anna Klesse – grafik, fotograf, dziennikarz. Zajmuje się głównie mediami cyfrowymi. Skończyła reklamę wizualną we Wrocławiu oraz Design Mediów w Hagenbergu. Specjalizuje się głównie w pakiecie Adobe, Corel, programach 3D, a także fotografii portret/fashion. Obecnie koordynator wizualny w jednej z londyńskich firm.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Robię to, co kocham – uwieczniam – najlepiej jak potrafię – świat, który nas otacza oraz tworzę nowy świat za pomocą grafiki, sama nadając mu realności. Bardzo cenię fotografię czarno-białą i analogową, jednocześnie nie przeszkadza mi to zajmować się technologiami cyfrowymi. Mówi się, że nasza dusza jest analogowa, a ciało pnie się w stronę techniki. Lubię dbać o duszę. Magią jest postrzeganie ludzi i świata w swój własny sposób i ukazywanie tych spostrzeżeń we wszelakich obrazach.

Zajmuję się zarówno grafiką tworzoną od podstaw, fotomontażami, jak i całością reklamy produktu – począwszy od wizytówek, poprzez broszury kończąc na stronach internetowych i całych kampaniach wizualnych. Wykonuję sesje fotograficzne na zlecenia indywidualne, jak i korporacyjne (mam na koncie 3 wystawy – dwie zbiorowe, jedną własną - 100% kobiecości).

A ponieważ wizualizacja jest teraz wszędzie – bez obrazu nie ma przekazu – zapraszam wszystkich zainteresowanych pomocą lub współpracą do kontaktu. Każda propozycja jest do rozpatrzenia, a problem do rozwiązania!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here