Ubezpieczenie domu w budowie przeznaczone jest zarówno dla osób fizycznych, które są właścicielami danej inwestycji, jak i osób prawnych realizujących dane przedsięwzięcie. Ubezpieczyć można nie tylko domy (jedno- bądź wielorodzinne), ale także ogrodzenia, garaże, budynki gospodarcze i inne obiekty, np. baseny, korty tenisowe znajdujące się w trakcie budowy.

Zakłady ubezpieczeń w ramach tego typu ubezpieczenia standardowo oferują ochronę przed ryzykiem wystąpienia zdarzeń losowych takich jak: pożar, powódź, zalanie, uderzenie piorunu, lawina, grad, eksplozja, osunięcie się ziemi itp. Dodatkowo, można również ubezpieczyć sprzęt budowlany przechowywany i użytkowany w miejscu budowy. Umowa ubezpieczenia może także przewidywać ochronę przed utratą bądź zniszczeniem mienia na skutek kradzieży z włamaniem. Możliwe jest także dołączenie ubezpieczenia na wypadek śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku na budowie (zwane NNW).

Ubezpieczenia domu w budowie zawierane są najczęściej na rok. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują dłuższe okresy polisy – do 3 lat. Można również negocjować z ubezpieczycielem krótszy okres ubezpieczenia w przypadku krótkotrwałej budowy czy remontu. Każde dodatkowe ubezpieczenie wykraczające poza ofertę standardową zakładu ubezpieczeniowego wpływa na zwiększenie płaconej składki.

Zakład ubezpieczeń odpowiada do wysokości kosztów poniesionych na budowę. Podstawą są faktury na materiały i roboty budowlane. W przypadku gospodarczej metody budowania wycena kosztów dokonywana jest przez rzeczoznawcę budowlanego. Wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej są tożsame ze wyłączeniami domów i mieszkań. W przypadku domów w budowie pojawiają się jednak dodatkowe wyłączenia, do których zaliczyć można błędy w sztuce budowlanej, niedbałe wykonanie przez wykonawców i podwykonawców.

Ceny na rynku ubezpieczeń domów w budowie kształtują się na umiarkowanym poziomie. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku domów drewnianych czy drewnianych domków letniskowych cena ubezpieczenia będzie wyższa na skutek podwyższonego ryzyka pożaru.

Uwaga!

Ubezpieczenie domu w trakcie budowy coraz częściej jest wymaganym zabezpieczeniem kredytu bankowego udzielonego na budowę domu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUbezpieczenie cargo – informacje
Następny artykułJak odwołać się od decyzji ZUS o odmowie przyznania renty?

Dariusz Wilk - ukończył finanse i rachunkowość w Uniwersytecie Ekonomicznym  w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania funduszami i projektami Unii Europejskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Do tej pory zdobyłem doświadczenie zawodowe, pracując w firmie ubezpieczeniowej oraz w firmie audytorskiej.

Oprócz tematyki ekonomicznej, zwłaszcza finansowej, moją pasją jest sport. W wolnych chwilach gram w siatkówkę oraz biegam. Ostatnio zainteresowałem się biegami długodystansowymi. Ukończyłem półmaraton i maraton w Poznaniu. W miarę możliwości staram się prowadzić aktywny tryb życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here