Od decyzji w sprawie nieprzyznania renty można złożyć odwołanie w okresie 30 dni od momentu otrzymania decyzji ZUS. Odwołanie takie należy złożyć we właściwym z punktu widzenia miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej Sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych. W sytuacji, gdy ZUS nie wyda decyzji w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o przyznanie renty, termin 30 dni na wniesienie odwołania nie jest wymagany. Wówczas odwołanie może zostać złożone w dowolnym momencie.

Odwołanie od decyzji o nieprzyznaniu renty należy sporządzić na piśmie i dostarczyć osobiście bądź wysłać pocztą do jednostki organizacyjnej ZUS odpowiedzialnej za wydanie decyzji. Odwołanie można również złożyć ustnie w placówce ZUS. Wówczas przez daną placówkę ZUS sporządzany jest stosowny protokół. Osoba zainteresowana może również wnieść odwołanie do protokołu w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy albo w sądzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji sąd niezwłocznie przekazuje protokół do właściwej placówki ZUS.

W treści odwołania należy wyraźnie wskazać decyzję, której ono dotyczy. Zalecane jest podanie numeru decyzji nadanego przez ZUS. Osoba składająca odwołanie musi w nim także sformułować zarzuty i wnioski, przedstawiając ich uzasadnienie. Na odwołaniu musi widnieć podpis ubezpieczonego bądź jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.

Ze względu na fakt, że odwołanie jest pismem procesowym, powinno ono spełniać ogólne wymogi formalne określone w Kodeksie postępowania cywilnego. Powinno zatem zawierać:
– oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
– imię, nazwisko, miejsce zamieszkania osoby odwołującej się, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
– oznaczenie rodzaju pisma i przedmiotu sporu;
– wymienienie załączników.

Jeśli decyzja o przyznaniu renty uzależniona jest od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS dotyczącego stwierdzenia niezdolności do pracy, przed złożeniem odwołania od decyzji ZUS należy wnieść sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS do komisji lekarskiej ZUS.

Prawo do odwołania przysługuje również od wydanego przez sąd okręgowy orzeczenia. Osoba zainteresowana może złożyć wówczas apelację do Sądu pracy i ubezpieczeń społecznych będącego sądem apelacyjnym. Odwołanie takie składane jest za pośrednictwem sądu wydającego negatywny dla zainteresowanego wyrok. Termin na złożenie apelacji mija po dwóch tygodniach od dnia doręczenia orzeczenia sądu okręgowego wraz z uzasadnieniem.

Czy mieliście kiedyś problem z odwołaniem się od decyzji ZUSu? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUbezpieczenie domu w budowie
Następny artykułOdprawa emerytalne – informacje

Dariusz Wilk - ukończył finanse i rachunkowość w Uniwersytecie Ekonomicznym  w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania funduszami i projektami Unii Europejskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Do tej pory zdobyłem doświadczenie zawodowe, pracując w firmie ubezpieczeniowej oraz w firmie audytorskiej.

Oprócz tematyki ekonomicznej, zwłaszcza finansowej, moją pasją jest sport. W wolnych chwilach gram w siatkówkę oraz biegam. Ostatnio zainteresowałem się biegami długodystansowymi. Ukończyłem półmaraton i maraton w Poznaniu. W miarę możliwości staram się prowadzić aktywny tryb życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here