Bez względu na przedmiot ubezpieczenia, wybór odpowiedniego ubezpieczenia od kradzieży nie jest prosty. Najważniejszy wydaje się zakres ochrony. Powinno się zwrócić uwagę, jakie sytuacje oraz elementy ubezpieczanych przedmiotów są objęte ochroną ubezpieczeniową.

W przypadku nieruchomości zawsze warto zastanowić się, które części wyposażenia w największym stopniu kuszą złodziei. Nie zawsze bowiem zalecane jest obejmowanie ochroną wszystkiego, co znajduje się w mieszkaniu czy biurze.

Bez wątpienia na kradzież narażone są przedmioty najbardziej wartościowe, lekkie i łatwe do wyniesienia oraz te, które łatwo spieniężyć. Będą to zatem przede wszystkim: gotówka, biżuteria, sprzęt elektroniczny. Poza tym podczas wyboru ubezpieczenia od kradzieży warto sprawdzić, na jaką wartość ubezpieczane jest mienie – rzeczywistą czy odtworzeniową. W przypadku ubezpieczenia mienia na wartość odtworzeniową zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie w wysokości pozwalającej na naprawę bądź zakup utraconego lub uszkodzonego przedmiotu. Przykładowo, w sytuacji kradzieży komputera poszkodowany będzie mógł kupić taki sam komputer lub o tych samych parametrach technicznych.

Natomiast w przypadku ubezpieczenia mienia na wartość rzeczywistą ubezpieczyciel wypłaci świadczenie pomniejszone o wartość zużycia technicznego skradzionego przedmiotu. Niejednokrotnie więc może okazać się, że odszkodowanie w ramach ubezpieczenia na wartość rzeczywistą będzie niższe od ubezpieczenia na wartość odtworzeniową.

Ochronę ubezpieczeniową przed kradzieżą samochodu zapewnia ubezpieczenie AC. Należy pamiętać, że istnieje wiele wariantów tego ubezpieczenia. Każdy powinien dopasować wariant do swoich potrzeb i oczekiwań. Trzeba pamiętać, że nabywając taką polisę powstaje zobowiązanie do spełnienia określonych warunków. Jeśli dojdzie do ich zaniechania, w przypadku zaistnienia sytuacji kradzieży osoba poszkodowana nie uzyska żadnej rekompensaty. Do tych obowiązków należy przede wszystkim założenie określonych przez umowę zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych. Ubezpieczyciel określa konkretną ilość i rodzaj zabezpieczeń, jakie należy zamontować.

Kiedy dojdzie do kradzieży, a dana osoba nie wywiąże się ze wskazanego obowiązku, wówczas będzie to stanowić podstawę do niewypłacenia odszkodowania. Odszkodowania nie otrzyma również osoba, która pozostawi otwarty pojazd na parkingu, nie wymieni uszkodzonych zabezpieczeń czy zepsutego zamka, bądź pozostawi wewnątrz pojazdu kluczyki.

Przy wyborze ubezpieczenia od kradzieży, podobnie jak i innych ubezpieczeń, warto przeanalizować oferty różnych firm ubezpieczeniowych pod kątem ceny, jakości świadczonych usług oraz zakresu ochrony. Należy uważnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, zwracając szczególną uwagę na wyłączenia zakładu ubezpieczeń.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUbezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – informacje
Następny artykułUbezpieczenie rolnicze – informacje

Dariusz Wilk - ukończył finanse i rachunkowość w Uniwersytecie Ekonomicznym  w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania funduszami i projektami Unii Europejskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Do tej pory zdobyłem doświadczenie zawodowe, pracując w firmie ubezpieczeniowej oraz w firmie audytorskiej.

Oprócz tematyki ekonomicznej, zwłaszcza finansowej, moją pasją jest sport. W wolnych chwilach gram w siatkówkę oraz biegam. Ostatnio zainteresowałem się biegami długodystansowymi. Ukończyłem półmaraton i maraton w Poznaniu. W miarę możliwości staram się prowadzić aktywny tryb życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here