Przedmiotami ubezpieczenia rolniczego są przede wszystkim uprawy (kukurydza, rzepak, zboża, chmiel, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, ziemniaki, buraki, roślinne strączkowe i in. Ubezpieczeniem tym objęta jest również ochrona zwierząt hodowlanych (konie, kozy, bydło świnie, drób i in.).

Ubezpieczenie rolnicze gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku szkód powstałych na uprawach i zwierzętach hodowlanych na skutek działania: powodzi, huraganu, nawałnicy, pożaru, suszy, gradobicia, uderzenia pioruna, osunięcia się ziemi. Ochrona ubezpieczeniowa upraw rolnych obejmuje również ujemne skutki przezimowania oraz przymrozków wiosennych. Jeśli chodzi o zwierzęta hodowlane, to należy dodać, że odszkodowanie zostanie wypłacone także za szkody powstałe w związku z przymusowym ubojem.

O tym, że ubezpieczenie upraw rolnych jest niezwykle ważne dla funkcjonowania gospodarki, świadczyć może wprowadzenie przez rząd systemu dofinansowania do składek ubezpieczeniowych rolników. Poziom dopłat wynosi 50% wysokości składki do 1ha upraw rolnych oraz 50% wysokości składki do 1 zwierzęcia hodowlanego. Jednak jest limit. Dopłatę może uzyskać rolnik, którego areał pola wynosi maksymalnie 300 ha.

Rolnik, który otrzymał bezpośrednie płatności do gruntów rolnych zgodnymi z przepisami o płatnościach do gruntów rolnych i płatności do upraw cukrowych, jest zobowiązany ubezpieczyć przynajmniej 50% powierzchni upraw. Zadaniem tego ubezpieczenia jest zapewnienie wypłaty odszkodowania w przypadku szkód wyrządzonych przez suszę, powódź, grad czy przymrozki wiosenne. Ubezpieczenie zawierane jest z wybranym zakładem ubezpieczeń, mającym zawartą umowę z Ministerstwem Rolnictwa o dopłaty lub dowolnym zakładem ubezpieczeń mającym w swojej ofercie ubezpieczenia upraw. Niewykupienie przez rolnika tego ubezpieczenia obowiązkowego jest karane dodatkową opłatą.

Nie wszyscy rolnicy są zobowiązani do ubezpieczenia upraw rolnych, jednak wszyscy rolnicy powinni być świadomi korzyści, jakie takie ubezpieczenie przynosi. Ubezpieczenie upraw rolnych przede wszystkim zapewnia poczucie bezpieczeństwa, gwarantując wypłatę odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody na skutek zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. Rolnik w takim przypadku nie straci środków do życia.

Ubezpieczenia upraw rolnych wpływają również na stabilność rolnictwa jako sektora gospodarki.

Czy warto według Was wykupić ubezpieczenie rolnicze? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUbezpieczenie od kradzieży – informacje
Następny artykułUbezpieczenie cargo – informacje

Dariusz Wilk - ukończył finanse i rachunkowość w Uniwersytecie Ekonomicznym  w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania funduszami i projektami Unii Europejskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Do tej pory zdobyłem doświadczenie zawodowe, pracując w firmie ubezpieczeniowej oraz w firmie audytorskiej.

Oprócz tematyki ekonomicznej, zwłaszcza finansowej, moją pasją jest sport. W wolnych chwilach gram w siatkówkę oraz biegam. Ostatnio zainteresowałem się biegami długodystansowymi. Ukończyłem półmaraton i maraton w Poznaniu. W miarę możliwości staram się prowadzić aktywny tryb życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here