Uroda Czego używać do pielęgnacji cery trądzikowej?

Czego używać do pielęgnacji cery trądzikowej?

-

W pielęgnacji cery trądzikowej należy stosować kosmetyki o odpowiednim składzie. Powinny zawierać substancje sprzyjające regulacji aktywności gruczołów łojowych, ale także o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych.

Emulsje, pianki i kremy na trądzik

Cera trądzikowa bywa problematyczna w pielęgnacji ze względu na złożony mechanizm powstawania zmian wypryskowych i ognisk zapalnych oraz podatność skóry na podrażnienia i innego rodzaju uszkodzenia. Oprócz regularnie i odpowiednio wykonywanych zabiegów oczyszczania, tonizowania i nawilżania istotne znaczenie ma dopasowanie kosmetyków do potrzeb zajętej trądzikiem lub narażonej na jego wystąpienie skóry. Ich wybór nie może być przypadkowy. Emulsja czy pianka do mycia twarzy trądzikowej powinna zawierać składniki o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Kompleks odpowiednich kwasów, lipidów i minerałów zawierają dermokosmetyki. Mechanizm ich działania jest wielokierunkowy. Polega m.in. na optymalizacji produkcji sebum, którego nadmiar blokuje ujście porów. Poza tym dermokosmetyki do cery trądzikowej ograniczają rozwój bakterii odpowiedzialnych za wypełnianie ropną treścią wykwitów, miejscowy ból w okolicach zmian oraz rozprzestrzenianie się trądziku. Poza tym doraźnie i szybko koją podrażnienia oraz uczucie ściągnięcia. Co więcej, kuracja dermokosmetyczna przyspiesza gojenie się powstałych po trądziku ran i zmniejsza ryzyko powstawania blizn potrądzikowych. Ostatecznie dermokosmetyki przyczyniają się nie tylko do poprawy kondycji cery, ale także jej wyglądu.

Cynk i gliceryna

Od rodzaju składników, ich kompozycji i stężenia zależy skuteczność danego produktu. Jednym z tych, na które warto zwrócić uwagę, jest cynk. Charakteryzuje go bowiem działanie oczyszczające, przeciwzapalne i ściągające. Bierze on aktywny udział w wielu ważnych dla wygaszania trądziku procesach, w tym produkcji sebum. Nie tylko wpływa na regulację pracy gruczołów łojowych, ale także spowalnia aktywność lipaz bakteryjnych, dzięki czemu odgrywa ważną rolę w metabolizowaniu nagromadzonego sebum. W dermokosmetykach warto także szukać gliceryny i pantenolu. To składniki o działaniu wiążącym cząsteczki wody w głębokich warstwach naskórka. Dzięki nim skóra staje się bardziej miękka, elastyczna i gładka, ponieważ wpływają na jakość nawilżenia i natłuszczenia. Co więcej, gliceryna i pantenol wspierają odbudowę płaszcza lipidowego, naturalnej bariery ochronnej skóry. W efekcie regularnych zabiegów z dermokosmetykami zawierającymi te składniki skóra staje się bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Inne ważne składniki

Niemałe znaczenie w pielęgnacji cery trądzikowej ma sól, w tym sól dwusodowa kwasu wersenowego. Odpowiada ona za ograniczenie procesów oksydacyjnych zachodzących w strukturach naskórka, a poza tym poprawia wchłanianie i wykorzystanie wielu innych związków zawartych w piance czy kremie, przez co zwiększa efekt ich działania. Dobrze także zwrócić uwagę na geraniol, czyli związek chemiczny z grupy alkoholi o właściwościach antypatogenowych i przeciwzapalnych, a także benzoesan sodu, znany też pod nazwą E211 o zdolnościach hamujących namnażanie bakterii, pleśni i drożdży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Figura cegła – jak się ubierać?

Która z Pań nie miała w swoim życiu choćby jednej chwili, w której stojąc przed lustrem miała ochotę wyrzucić z szafy na śmietnik wszystkich swoich ubrań i marzyła o styliście, który indywidualnie do jej figury pomoże skompletować całą garderobę od podstaw, tak by we wszystkim wyglądać doskonale i atrakcyjnie.

Zobacz też

Wady i zalety samodzielnej nauki języka

Jeśli na swój sposób czujesz (lub masz złe doświadczenia), że kursy językowe nie są przeznaczone dla Ciebie, możesz spróbować uczyć się sam. Jeśli jesteś jednak zdeterminowany, aby nauczyć się języka angielskiego i zależy Ci na tym, jak na niczym innym, możesz spróbować. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie samodzielnego uczenia się, warto zapoznać się poniższymi wadami, jak i zaletami takiego właśnie toku nauki. Pamiętaj jednak, że samodzielna nauka nie jest dla wszystkich.

Czy wywoływanie zdjęć przez internet jest bezpieczne? Wyjaśniamy

Wiele słyszy się o próbach wyłudzenia danych czy pieniędzy w internecie. Dziennikarze, eksperci, a nawet influencerzy przestrzegają przed publikowaniem...

Jak nosić pierścionki? Krótki poradnik

Styl biżuterii i sposób jej noszenia ciągle się zmieniają wraz ze zmieniającymi się trendami. Obecnie bardzo popularne stały się...

Może Cię zainteresuje: