Zmarszczki

Zmarszczki to prawdziwa zmora zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Fałdy i bruzdy na skórze prędzej czy później pojawiają się u każdego człowieka w procesach naturalnego starzenia się skóry. Pierwsze oznaki starości najczęściej widoczne są jeszcze przed 25 rokiem życia, a ich przyczyną jest utrata napięcia i elastyczności skóry. Co ciekawe, zmiany te wraz z upływem czasu pojawiają się nie tylko na twarzy, ale też na innych częściach ciała, między innymi szyi, ramionach lub dłoniach. Jak to się dzieje, że u niektórych osób zmarszczki postępują szybciej i jak można dbać o swoją skórę, aby im zapobiegać? Poznaj kilka praktycznych informacji!

Zmarszczki – co musisz o nich wiedzieć?

Skóra osób młodych jest elastyczna, napięta i jędrna. Odpowiedzialne są za to głównie kolagen i elastyna. To główne filary skóry, które budują jej strukturę i nadają gęstość. Wraz z ich ubytkiem, co następuje naturalnie wraz z upływem czasu, skóra traci jędrność oraz ulega rozciągnięciu. Chociaż proces utraty kolagenu rozpoczyna się już po 18 roku życia, skóra traci elastyczność stopniowo. Są jeszcze inne czynniki odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek – szczególnie, jeśli chodzi o te mimiczne. Pod wpływem emocji, mięśnie mimiki wykonują powtarzalne i gwałtowne ruchy, przyczyniając się do rozciągania skóry. Ślady tej ekspresyjności widać już po 20 roku życia i pojawiają się jednocześnie z procesem utraty kolagenu. Po około 30 roku życia zmarszczki stają się już coraz bardziej widoczne – nawet, gdy twarz nie wyraża żadnych emocji. Wyróżnić można kilka różnych rodzajów zmarszczek – na przykład mimiczne, pojawiające się wokół ust, nosa czy oczu. Zmarszczki strukturalne pojawiają się u palaczy oraz osób, które wystawiają skórę na działanie promieni słonecznych. Natomiast grawitacyjne pojawiają się na skutek przyciągania ziemskiego i procesów starzenia się skóry.

Jak można zapobiegać zmarszczkom?

To prawda, że zmarszczki prędzej czy później pojawią się u każdego, jednak można zrobić sporo, aby spowolnić proces starzenia się skóry. Dużą rolę odgrywa tu zarówno styl życia, jak i odpowiednia pielęgnacja. Aby zapobiegać zmarszczkom, warto unikać słońca, stosując kremy z filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne. Ponadto wskazane jest unikanie stresu oraz dbanie o regularny sen, przynajmniej 7 godzin dziennie. Na stan skóry pozytywnie wpływa też delikatny demakijaż, rzucenie używek oraz wypijanie 2 litrów wody dziennie. Należy dbać o nawilżanie cery za pomocą kremów bogatych w substancje aktywne. Usuwanie zmarszczek Warszawa odbywa się też za pomocą nowoczesnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here