Obecność roślin ożywi łazienkę i sprawi, że wyda się ona mniej „sterylna”. Jeżeli planujemy wprowadzić trochę zieleni do tego pomieszczenia, pamiętajmy, aby nie stawiać kwiatów w pobliżu środków chemicznych i nie narażać ich na kontakt z wodą. Szczególnie wrażliwe na ten drugi czynnik są fiołki afrykańskie. Odpowiadając na pytanie, jakie kwiaty nadają się do łazienki, powiedzieć można, że właściwie wszystkie, z wyjątkiem nie lubiących wilgoci kaktusów i innych sukulentów.

Wybierając roślinność weźmy pod uwagę nasłonecznienie pomieszczenia. Kwiaty będą się chować najlepiej, jeżeli zapewnimy im stały dostęp do naturalnego światła. Do światłolubnych roślin, które z pewnością będą ładnie rosnąć w łazience, w szczególności, jeżeli zapewnimy im rozproszone światło, zaliczyć można: draceny, fikusy, bromelie, krotony, bluszcze, papirusy i nie wymagające szczególnej opieki storczyki.

Czy ciemna łazienka oznacza, że powinniśmy zrezygnować z udekorowania jej doniczkowymi kwiatami? Na szczęście, jest kilka sposobów, dzięki którym rośliny będą mogły przeżyć w takich warunkach. Należy tutaj mieć na uwadze, że kwiaty nie mają możliwości rozwoju, jeżeli w procesie fotosyntezy nie wytworzą substancji pokarmowych. W pomieszczeniu bez okna musimy zapewnić im dostęp do sztucznego oświetlenia. W sklepach dostępne są specjalne lampy, które przez około pół doby mogą dostarczać naszym łazienkowym roślinom odpowiednią dawkę światła. Innym sposobem jest uprawa gatunków nie wymagających intensywnego kontaktu ze słońcem. Rośliny takie jak skrzydłokwiat, sansewieria, zielistka czy zamiokulkas możemy trzymać przez kilka kolejnych dni w łazience, a następnie przenieść je na nasłoneczniony parapet i tak w kółko.

Przy oknie lub lustrze szczególnie ładnie prezentować się będą pnącza takie jak cissusy, scindapsusy, syngonia i filodendrony. Inne polecane rośliny to m.in. widliczka, pokrzywiec, sitowie, maranta, kordylina. Pamiętajmy, że łazienkowe kwiaty nie wymagają szczególnej opieki. Nie jest bowiem konieczne ich zraszanie, a jeżeli czasem zapomnimy o ich podlaniu, nie powinno stać nic złego z uwagi na dużą wilgotność pomieszczenia.

Zdecydowaliście umieścić w łazience rośliny? Jakie i gdzie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie meble do kuchni?
Następny artykułJakie meble do łazienki?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here