Łazienka to miejsce szczególne, gdyż pełni ono wiele zróżnicowanych funkcji. Z tego też względu, wymaga ona odpowiedniej oprawy. Najważniejszy element wystroju naszej łazienki stanowią niewątpliwie właśnie meble. Powinny one być maksymalnie funkcjonalne oraz pasować rozmiarowo do metrażu pomieszczenia. Ponadto, wraz z dobranymi do nich dodatkami, muszą one tworzyć spójną i estetycznie prezentującą się całość. Nie są to jednak jedyne kryteria wyboru odpowiednich mebli do łazienek. Na co zatem powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, jest to materiał, z jakiego zostały wykonane. Powinien to być surowiec odporny na wilgoć i ciepło. Właśnie dlatego najpewniej sprawdzą się takie materiały jak szkło i tworzywo sztuczne. Równie dobrze swoją rolę spełnią meble wykonane z drewna czy płyty pilśniowej, ale pod warunkiem, iż będą one pokryte specjalną warstwą ochronną. Doskonałym rozwiązaniem mogą się też okazać meble metalowe.

Drugim ważne kryterium wyboru mebli do łazienki jest ich funkcjonalność. Przy zakupie zwróćmy więc koniecznie uwagę na to, czy drzwiczki szafek lub szuflad otwierają się i zamykają odpowiednio „luźno”. Warto też upewnić się, z czego wykonane są uchwyty (powinien to być trwały materiał, który doprowadzimy do czystości szybko i bezproblemowo) i czy solidnie trzymają się danego mebla. Zadbajmy o to, aby meble posiadały odpowiednią ilość szuflad lub przegródek. Dobrym pomysłem jest wydzielenie oddzielnej szafki czy półki dla każdego z domowników, co umożliwi łatwiejsze utrzymanie porządku.

Bardzo ważnym aspektem doboru mebli łazienkowych jest bez wątpienia rozmiar samego pomieszczenia. Małe łazienki powinny zostać wyposażone w taką zabudowę, którą można umieścić we wszelkich wnękach. W takim wypadku doskonale sprawdzą się też różnego rodzaju wiszące półki i szafki, a także regały, które można ustawić w rogu łazienki, wykorzystując tym samym maksymalnie niewielką przestrzeń. Jeśli posiadamy dużą i przestronną łazienkę, dobrze jest wówczas pomyśleć o optymalnym zagospodarowaniu jej powierzchni. Lustro, wolnostojąca wanna, toaletka, stojąca szafka lub szafa – to tylko nieliczne z przykładów mebli, jakie warto wykorzystać w większym pomieszczeniu. Możemy też pokusić się o przekształcenie naszej łazienki w pokój kąpielowy wstawiając do niej wygodny fotel i dekorując przestrzeń odpowiednimi gatunkami roślin lubiącymi wilgoć i zmienne temperatury.

I co Wy na to? Na jakiego rodzaju meble się zdecydowaliście? Czy przede wszystkim kierowaliście się przy ich wyborze? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie rośliny do łazienki?
Następny artykułJakie płytki do łazienki?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here