Popularne płytki są nie tylko niezwykle praktyczne, lecz również mogą umiejętnie podkreślić estetykę wnętrza. Producenci oferują szeroką gamę wzorów, kolorów czy też tekstury tych materiałów. Jak zatem należy je dobrać, aby uzyskać pożądany efekt? Pod pojęciem glazura łazienkowa kryją się przede wszystkim płytki fajansowe pokryte szkliwem. Ściany w łazience można też wyłożyć porcelanowym gresem, czyli płytkami wyprodukowanymi z mieszanki drobno zmielonego kwarcu, kaolinu oraz skaleni. Odradza się raczej gres techniczny – jest on o tyle niepraktyczny, że chropowatości na jego powierzchni zatrzymują zabrudzenia. Uważajmy też na nieimpregnowany gres polerowany, który jest także mało odporny na plamienie.

Przejdźmy do bardziej szczegółowych porad dotyczących doboru glazury. Pamiętajmy, że w dużych łazienkach efektownie będą się prezentować płytki o dużych rozmiarach, zaś w mniejszych – te o wymiarach standardowych. Obecnie coraz popularniejsza jest bezfugowa technika układania glazury, co pozwala osiągnąć efekt jednolitej powierzchni optycznie powiększając pomieszczenie. Kolejnym trendem jest ciekawe połączenie wielkoformatowych płytek z tymi mniejszymi (nawet mozaiką). Ta ostatnia wciąż zyskuje coraz większe uznanie, a dostępna jest już nie tylko w postaci małych kwadratów, lecz także kamyczków, rombów czy szklanych kółek o rozmaitych kolorach.

Duże pole do ciekawych aranżacji dają też tradycyjne kafle o wymiarach 20×20 cm. Jeżeli utrzymane są w jednolitym odcieniu, idealnie pasować będą do nowoczesnej łazienki, jeśli z kolei chcemy uzyskać efekt retro z lat 50’, postawmy na zdecydowane, kontrastujące z kolorem mebli odcienie, zaś w przypadku wyboru stylu rustykalnego, dobierzmy płytki z ciekawymi zdobieniami.

Uwaga!

W sklepach z wyposażeniem łazienek nadmiar propozycji może paradoksalnie utrudnić nam wybór, jednak, jeżeli chcemy, aby pomieszczenie wyglądało przede wszystkim na przestronne i świeże – ograniczmy poszukiwania tylko do jasnych odcieni płytek. Są one polecane w szczególności do wnętrz bez dostępu do naturalnego światła. Chociaż biel w połączeniu ze stalową armaturą może wydać się zbyt surowa i sterylna, niewątpliwie uniwersalnym rozwiązaniem będzie wybór glazury w ciepłych odcieniach beżu czy wanilii. Na koniec pamiętajmy, że bez względu na kolor, styl i fakturę, wybrane przez nas materiały powinny charakteryzować się przede wszystkim wodoodpornością, trwałością i łatwością utrzymania w czystości.

I co Wy na to? Na jakie płytki się zdecydowaliście? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie meble do łazienki?
Następny artykułJakie meble do sypialni?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here