Abstrakcja

Wiele osób stawia na dodatki do salonu w postaci oryginalnych obrazów. Mają one bowiem niepowtarzalny charakter. Nadają każdemu wnętrzu wyrazistości. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy trzeba podjąć decyzję. Obrazy realistyczne czy abstrakcyjne – które będą się lepiej prezentowały w salonie? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Co charakteryzuje realizm?

Obrazy realistyczne przedstawiają świat takim, jakim go widzimy na co dzień. Malarze specjalizujący się w tym nurcie najczęściej sięgają zatem po przyjemne dla oka krajobrazy. Na obrazach realistycznych znajdziemy piękne zachody i wchody słońca, górskie lub nadmorskie widoki albo scenerię jeziorną lub leśną. Nie brakuje w tym kierunku również scen z życia codziennego. Tematem dla realistów jest zatem wszystko to, co nas otacza. Może to być nawet kubek z niedopitą kawą pozostawiony na kuchennym stole albo biurko pełne dokumentów. Może to być również miejski zgiełk, zwierzęta, ludzie, samochody i wiele więcej. Najważniejsze, by dany obiekt lub krajobraz został przedstawiony ze wszystkimi, najważniejszymi detalami.

Jak wyglądają obrazy abstrakcyjne?

Obrazy realistyczne powstają przy użyciu zupełnie innych technik, niż obrazy abstrakcyjne. Patrząc na te drugie może się wydawać, że to „jazda bez trzymanki”. Mogą być bogate w kolory, ale również stonowane i wręcz ascetyczne. Mogą mieć wyraźnie zarysowane kontury albo lekko rozmyte linie. Czasem będą przedstawiały jakąś osobę, martwą naturę albo krajobraz, a czasem trudno będzie zidentyfikować, co właściwie stało się ich głównym tematem. Obrazy realistyczne wszystko zatem „podają na tacy”, a obrazy abstrakcyjne można zinterpretować na różne sposoby. Co przy tym istotne, namalowanie wysokiej jakości abstrakcyjnego dzieła wcale nie jest proste. Chociaż wielu osobom wydaje się, że to tylko kilka nieznaczących kresek na papierze, tak naprawdę malarze abstrakcyjni często posiadają solidny warsztat malarski i niemałe umiejętności.

Które obrazy najlepsze do salonu?

W większości salonów również dobrze będą się prezentowały zarówno obrazy realistyczne, jak i te abstrakcyjne. Przy dopasowanej palecie barw mogą bowiem świetnie wkomponować się w każdą przestrzeń. Co do zasady jednak we wnętrzach bardzo nowoczesnych lepiej sprawdza się abstrakcja. Z kolei pomieszczenia urządzone w stylu klasycznym doskonale wyglądają przyozdobione w dodatki w formie obrazów realistycznych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by we wnętrzu urządzonym w stylu glamour powiesić obraz realistyczny. Z kolei w salonie w stylu prowansalskim czasem dobrze wkomponuje się nawet abstrakcja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here