Większość osób nie wyobraża sobie kuchennej podłogi wyłożonej czymś innym niż ceramiczne płytki. Okazuje się jednak, że dobrą alternatywną dla tego materiału wykończeniowego może być naturalne drewno.

Niewątpliwie, drewniane podłoże nie jest proste w utrzymaniu. Materiał ten jest mało odporny na wilgoć, której w kuchni raczej nie unikniemy. Jednakże, przy normalnym użytkowaniu podłoga z drewna pozostanie w dobrym stanie przez wiele lat. Jeżeli zaś narazimy ją na przecieki będące wynikiem nieszczelności wodno-kanalizacyjnej instalacji, możemy spodziewać się złuszczenia lakieru i wypaczenia podłogi. Jak więc zapewnić drewnianemu pokryciu kuchni tak niezwykle istotną trwałość?

Przede wszystkim konieczne jest dokładne pokrycie drewna warstwą lakieru. Jeżeli zamiast naturalnego drewna zastosujemy tańsze, lecz też bardziej praktyczne panele, pamiętajmy o ich starannym sklejeniu (choć panele klejone powoli wychodzą już z użytku), lub możliwie najdokładniejszym ułożeniu (w przypadku paneli typu click). Miejmy jednak na uwadze, że imitujące drewno materiały są mniej odporne na ścieranie, a więc szybciej ulegną zniszczeniu.

Zaletą drewnianej podłogi są przede wszystkim jej walory estetyczne. Drewno jest miłe w dotyku, nie tak surowe jak kafle, więc idealnie sprawdzi się w rustykalnych i klasycznych aranżacjach kuchni. Pamiętajmy, że oprócz wrażliwości na wilgoć, drewno „pracuje” przy zmianach temperatury. Jeżeli chcemy maksymalnie zminimalizować ryzyko zniszczenia drewnianego pokrycia podłogi w kuchni, w najbardziej „problematycznych” strefach, tj. przy zlewozmywaku czy kuchence, powinniśmy zastosować inny (bardziej odporny na zmienne warunki) rodzaj materiału i połączyć oba wyłożenia listwą.

Pamiętajmy także, że ze względu na różne parametry, nie każdy rodzaj drewna nadaje się do pokrycia kuchennej podłogi. Te mniej odporne możemy „wspomóc” oczywiście impregnacją, jednak najlepiej zastosować gatunki charakteryzujące się wysoką odpornością i twardością, jak chociażby drewno egzotyczne, dąb czy buk.

Co Wy na to? Zdecydowalibyście się na drewnianą podłogę w kuchni? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo na ściany w kuchni?
Następny artykułJak wykonać zjazd do garażu w piwnicy?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here