Na początek proponuję przemyśleć i spróbować oddzielić część prywatną (sypialnie, gabinet, prywatną garderobę i łazienkę) od części wspólnej. W ten sposób unikniemy przemarszu naszych gości przez nasz prywatny pokój i niepotrzebny spacer po całym mieszkaniu w poszukiwaniu toalety. Część prywatną najlepiej umieścić na końcu mieszkania lub jeśli istnieje taka możliwość – na piętrze lub antresoli.

Jeśli nasze mieszkanie ma dużo przestrzeni wspólnej otwartej, którą stanowią np. hol, salon, kuchnia i jadalnia – najlepiej jest urządzać je, myśląc o tej przestrzeni jednocześnie. Zamiast tworzyć „mozaikę”, poszukajmy części wspólnych. Może to być długa ściana łącząca wszystkie te pomieszczenia, sufit czy posadzka.

Najlepiej jest utrzymać tę przestrzeń w podobnym stylu i kolorystyce. Projektując oświetlenie warto myśleć o całej przestrzeni i starać się ją zespolić – można wykonać sufit podwieszany i oświetlić przestrzeń rytmicznie. Warto na kilku ścianach wykonać te same elementy – może to być długa ściana łącząca wszystkie te pomieszczenia wykonana np. z łupku lub kamienia. Posadzka również może kształtować charakter pomieszczenia – pięknie będzie wyglądała zarówno jednolita drewniana podłoga, jak i podłoga, w której zmienimy kierunek układania desek, płytek lub kamienia. W ten sposób możemy podkreślić różnice funkcji danych pomieszczeń.

Jeśli mamy dużą rodzinę i nie mamy ochoty popadać w konflikty szukając własnej przestrzeni – ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie ścian przesuwnych lub ruchomych paneli. Czasem może zdarzyć się przecież tak, iż będziemy mieli ochotę „odseparować się” od reszty pomieszczeń i domowników – przymknąć kuchnię lub salon podczas oglądania filmu czy przyjmowania znajomych. Ponadto takie przesuwne ściany i panele nadadzą wyjątkowego charakteru pomieszczeniu.

Jeśli chodzi o meble to należy wybierać podobny styl i kolor – jeśli znudzi nam się dotychczasowy wygląd mieszkania – zawsze można je przearanżować! Jednolity styl w przestrzeni otwartej to nie tylko możliwość zmiany aranżacji – taką przestrzeń odbiera się jako uporządkowaną i harmonijną, jako spójną całość.

Uwaga!

W dużej przestrzeni otwartej możemy wyodrębnić dodatkowe miejsce na wygodny fotel jako miejsce do czytania lub pracy, szezlong, fotel bujany czy dodatkowy nieduży stolik z krzesłami do tzw. „plotkarskiej kawy’, który umieścimy blisko kuchni (może to być również stolik śniadaniowy, jeśli nie mamy ochoty korzystać z dużego stołu w jadalni).

Zobacz ciekawe realizacje – Video Inspiracje Leroy Merlin:

W jakim stylu chcecie urządzić swoje mieszanie? Co Was przekonuje do takiej aranżacji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMarchew – sadzenie, uprawa
Następny artykułMaranta – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here