Na glebach najcięższych, powinniśmy wzruszyć ziemię pazurkami i dokładnie wymieszać ją z materią organiczną. Przed siewem nasion należy uformować szereg grządek o wysokości około 10 cm i szerokości nie więcej niż 30 cm. Inna metoda polega na przygotowaniu zagonów w całym ogrodzie warzywnym. Dzięki temu inne uprawy będą czerpały z usprawnionego drenażu.
Głównym zagrożeniem dla marchwi są larwy połyśnicy marchwianki. Niszczą one jej korzenie. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapobiec pojawieniu się tego szkodnika w ogrodzie. Dobrym sposobem jest przykrycie marchwianych zagonów matami ogrodniczymi, siatką przeciw owadom czy nawet starą zasłoną. Obok marchwi dobrze jest posadzić pachnące rośliny. Idealnie nadaje do tego czosnek lub cebula. Zapach tych roślin skutecznie odstrasza wszystkie szkodniki żerujące na marchwi.

Marchew powinniśmy przechowywać w skrzyniach w chłodnym miejscu. Najlepiej jeżeli przysypiemy ją warstwą ziemi lub sproszkowanej kory. Możemy również pozostawić marchew w gruncie. Liście ścinamy lub pozostawiamy, aby same zwiędły. Zagony należy przykryć siatką drucianą, pokrytą warstwą uschniętych liści lub słomą. Kiedy warzywo będzie nam potrzebne, wystarczy odkryć siatkę i wykopać je z gruntu. W taki sposób można ją przechowywać aż do kwietnia, a czasem nawet maja.
Odmiany wczesne marchwi wysiewa się pod osłonami lub w inspekcie pod koniec lutego lub na początku marca. W ten sposób zbieramy plon w czerwcu i lipcu. Innym możliwym sposobem jest wysiew nasion bezpośrednio do gruntu. Robi się to w marcu, kiedy przymrozki już ustąpią, wówczas plony zbieramy z końcem lipca. Dobrym sposobem jest kilkakrotne wysiewanie nasion, dzięki temu będziemy mogli cieszyć się świeżą marchewką aż do końca lata. Polecamy w szczególności odmiany: Napili i Amsterdamską. Odmiany uniwersalne, mogą być wczesne (siejemy od marca do połowy maja), jak i późne przeznaczone do przechowywania – odmiana Natejska (siew od połowy maja). Z kolei odmiany późne, wysiewa się w maju i z początkiem czerwca. W ten sposób jesienią marchew jest świeża. Polecamy następujące odmiany: Berlanda, Vita Longa, Berjo, Dolanka.
Uwaga!
Łatwe wyrywanie Znacznie łatwiej będzie nam się wyrywało marchewkę, jeżeli wcześniej podlejemy grządkę w której rośnie. Niektórzy hodowcy opatentowali jeszcze jedno ułatwienie. Przed wyrwaniem marchwi z ziemi, należy ją najpierw delikatnie wcisnąć do środka. W ten sposób, drobne korzonki, które utrzymują główny korzeń w glebie, ulegną przerwaniu.
Jakie inne warzywa planujecie w swoim ogródku? Jak duży będzie Wasz warzywniak?