Rośliny Marchew - sadzenie, uprawa

Marchew – sadzenie, uprawa

-

Na glebach najcięższych, powinniśmy wzruszyć ziemię pazurkami i dokładnie wymieszać ją z materią organiczną. Przed siewem nasion należy uformować szereg grządek o wysokości około 10 cm i szerokości nie więcej niż 30 cm. Inna metoda polega na przygotowaniu zagonów w całym ogrodzie warzywnym. Dzięki temu inne uprawy będą czerpały z usprawnionego drenażu.

Głównym zagrożeniem dla marchwi są larwy połyśnicy marchwianki. Niszczą one jej korzenie. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapobiec pojawieniu się tego szkodnika w ogrodzie. Dobrym sposobem jest przykrycie marchwianych zagonów matami ogrodniczymi, siatką przeciw owadom czy nawet starą zasłoną. Obok marchwi dobrze jest posadzić pachnące rośliny. Idealnie nadaje do tego czosnek lub cebula. Zapach tych roślin skutecznie odstrasza wszystkie szkodniki żerujące na marchwi.

marchewFot. Barbara Machalska

Marchew powinniśmy przechowywać w skrzyniach w chłodnym miejscu. Najlepiej jeżeli przysypiemy ją warstwą ziemi lub sproszkowanej kory. Możemy również pozostawić marchew w gruncie. Liście ścinamy lub pozostawiamy, aby same zwiędły. Zagony należy przykryć siatką drucianą, pokrytą warstwą uschniętych liści lub słomą. Kiedy warzywo będzie nam potrzebne, wystarczy odkryć siatkę i wykopać je z gruntu. W taki sposób można ją przechowywać aż do kwietnia, a czasem nawet maja.

Odmiany wczesne marchwi wysiewa się pod osłonami lub w inspekcie pod koniec lutego lub na początku marca. W ten sposób zbieramy plon w czerwcu i lipcu. Innym możliwym sposobem jest wysiew nasion bezpośrednio do gruntu. Robi się to w marcu, kiedy przymrozki już ustąpią, wówczas plony zbieramy z końcem lipca. Dobrym sposobem jest kilkakrotne wysiewanie nasion, dzięki temu będziemy mogli cieszyć się świeżą marchewką aż do końca lata. Polecamy w szczególności odmiany: Napili i Amsterdamską. Odmiany uniwersalne, mogą być wczesne (siejemy od marca do połowy maja), jak i późne przeznaczone do przechowywania – odmiana Natejska (siew od połowy maja). Z kolei odmiany późne, wysiewa się w maju i z początkiem czerwca. W ten sposób jesienią marchew jest świeża. Polecamy następujące odmiany: Berlanda, Vita Longa, Berjo, Dolanka.

Uwaga!

Łatwe wyrywanie Znacznie łatwiej będzie nam się wyrywało marchewkę, jeżeli wcześniej podlejemy grządkę w której rośnie. Niektórzy hodowcy opatentowali jeszcze jedno ułatwienie. Przed wyrwaniem marchwi z ziemi, należy ją najpierw delikatnie wcisnąć do środka. W ten sposób, drobne korzonki, które utrzymują główny korzeń w glebie, ulegną przerwaniu.

Jakie inne warzywa planujecie w swoim ogródku? Jak duży będzie Wasz warzywniak?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pochówek płodu poronionego – formalności

Pochówek płodu nie jest obowiązkiem rodziców ani szpitala, zwłaszcza, że poronienie jest definiowane jako wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu niewykazującego oznak życia i jest czym innym z prawnego punktu wiedzenia niż urodzenie martwego dziecka. Formalności związane z pochówkiem płodu zależą w dużej mierze od postawy rodziców i tego, czy chcą dziecko pochować. Przy czym obowiązująca od października 2011 r. nowelizacja ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych ułatwia rodzinie możliwość pochówku dziecka.

Jak zaprosić na randkę dziewczynę?

Zaproszenie kobiety na randkę swoimi regułami jest podobne do rad savoir-vivre’u, dotyczących pierwszego wrażenia. Najważniejsze, jak ustala dobre wychowanie, jest wrażenie jakie pozostawi mężczyzna oraz sposób, w jaki będzie chciał zaprosić dziewczynę na randkę z nim. Co doradza savoir-vivre?

Zobacz też

Co można zobaczyć za darmo w Porto?

Z pewnością pierwszym ogólnodostępnym miejscem, które warto zobaczyć w Porto, jest plac Ribeira – historyczny rynek, z którego dobrze rozpocząć zwiedzanie całej okolicy wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: