Łazienka jest pomieszczeniem, które musi być przede wszystkim funkcjonalne i komfortowe. Dotyczy to zarówno wygody korzystania ze znajdujących się w niej urządzeń, jak też łatwości utrzymania jej w czystości. Zastosowanie zdobywającego coraz większą popularność rozwiązania, jakim jest zabudowa umywalki, pozwoli spełnić oba te wymogi.

Przestrzeń pod wiszącą lub przymocowaną do podłogi umywalką jest przez nas często zupełnie pomijana przy aranżacji łazienki. Zaskakujące jest to, że wiele osób narzeka na brak odpowiedniej ilości szafek i przestrzeni w łazience, a jednocześnie niewiele z nas decyduje się na zaadaptowanie miejsca pod tym elementem wyposażenia. Niektórzy obawiają się, że ograniczenie powierzchni pod umywalką przez jej zabudowę sprawi, że łazienka stanie się mniejsza i zbyt przytłaczająca. Nic bardziej mylnego – poniżej prezentujemy podstawowe zalety i zasady dotyczące takiego rozwiązania.

Umywalkowa zabudowa pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń w łazience. Pod umywalką możemy bowiem rozplanować pojemne szafki, gdzie zmieścimy sprzęty i przedmioty, które nie najlepiej prezentowałyby się wyeksponowane na otwartych półkach czy podłodze. Mowa tutaj między innymi o ściereczkach, gąbkach do mycia kafli, środkach chemicznych, papierze toaletowym i tym podobnych. Miejsce, które możemy bez trudu wygospodarować pod umywalką z pewnością będzie dla nich idealne.

Co więcej, zabudowa umywalki stawia przed nami ciekawe wyzwanie aranżacyjne. Panują tutaj dwa równie popularne rozwiązania. Pierwsze z nich to wspomniane wcześniej zabudowanie przestrzeni pod umywalką praktyczną szafką, drugie – wkomponowanie tego elementu wyposażenia w solidny blat. Producenci oferują wiele modeli umywalek nablatowych – od tych tradycyjnych, różniących się tylko kształtem, po bardziej nowoczesne jak np. wykończone impregnowanym betonem, którego surowość będzie idealnie współgrać z nowoczesnym stylem wnętrza.

Zastosowanie blatu jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy umywalką wolnostojącą a jej kompletną zabudową. Usytuować na nim możemy zarówno nie mieszczące się na umywalce kosmetyki, jak też elementy dekoracyjne. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na pełną zabudowę, czy tylko blat, możemy rozważyć wykonanie ich samemu. W tym celu należy wyciąć z odpowiednich rozmiarów płyty obrys umywalki, a następnie nawiercić ścienne otwory i wprowadzić w nie zaprawę oraz wkręty będące mocowaniem blatu. Następnie powierzchnię wykładamy kaflami lub innym wybranym materiałem. W podobny sposób tworzymy ścianki pionowe – ich wykonanie może już być trochę trudniejsze, więc warto rozważyć też kupno gotowej zabudowy.

Co Wy na to? Macie jakieś inne pomysły na zabudowę umywalki? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUmywalki nablatowe – aranżacje
Następny artykułJak, gdzie umieścić pralkę w kuchni?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here