Wnętrza Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnych?

Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnych?

-

Na szczęście, na rynku działa coraz więcej firm, które specjalizują się w produkcji i sprzedaży sprzętów łazienkowych dostosowanych do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Łazienka to miejsce, które wymaga szczególnej intymności i prywatności, więc zapewnienie korzystanie z niej bez skrępowania powinno być priorytetem przy jej aranżacji. Osiągniemy ten cel dobierając odpowiednie wyposażenie, co nie oznacza, że samo pomieszczenie nie powinno spełniać dodatkowych kryteriów.

Przede wszystkim, łazienka musi być stosunkowo duża, dzięki czemu można w niej będzie swobodnie rozplanować wszelkie urządzenia, z których korzystać będzie niepełnosprawny. Wózek inwalidzki wymaga powierzchni o średnicy co najmniej 1,5 metra, aby można nim było wygodnie manewrować. Pamiętajmy też, że baterie łazienkowe muszą być zamontowane w taki sposób, aby można było z nich korzystać w pozycji siedzącej. Wybierzmy armaturę o wydłużonych wylewkach i uchwytach otwierających i zamykających strumień wody. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu osoba niepełnosprawna nie musi nachylać się nad umywalką. Dodatkowa funkcja, która wpłynie na komfort korzystania z łazienki przez osobę niepełnosprawną, to blokada temperatury wody na określonym poziomie w baterii wannowej. Dobrym pomysłem jest także armatura bezdotykowa, w której strumień wody kontrolowany jest przez wrażliwy na ruch sensor.

Jeżeli chodzi o miejsce do wykonywania codziennej toalety, najlepiej sprawdzi się bezprogowy brodzik, który będzie wbudowany w podłoże. Dzięki temu, osoba niepełnosprawna z łatwością będzie mogła dostać się pod natrysk. Nie zapomnijmy o zamontowaniu w ścianie krzesła z oparciem (które stanowić będzie siedzisko kąpielowe) o wysokości odpowiadającej wysokości siedziska wózka.

Uwaga!

Kolejna ważna kwestia to odpowiednia muszla klozetowa. To, w jaki sposób należy ją usytuować, zależy od sposobu, w jaki osoba niepełnosprawna się na nią przesiądzie. Z reguły sedes powinien być zamontowany równolegle do siedziska wózka. Pamiętajmy, że muszla wisząca daje najwięcej możliwości podjechania do niej wózkiem. Wysokość jej zamontowania powinna odpowiadać wysokości siedziska wózka.

Bez względu na indywidualne preferencje co do łazienkowych sprzętów, powinniśmy zapewnić niepełnosprawnemu możliwość samodzielnego korzystania z tego pomieszczenia. Tym właśnie powinniśmy się przede wszystkim kierować aranżując łazienkę dla osoby poruszającej się na wózku.

Dodalibyście coś do powyższych sugestii? Dajcie znać!

Poprzedni artykułJak urządzić biuro?
Następny artykułJak odnowić meble kuchenne?
Monika Magda

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co to jest brunch?

Brunch to posiłek spożywany pomiędzy późnym porankiem i wczesnym popołudniem. Zazwyczaj brunch przypada pomiędzy godziną 11.00 i 13.00 - 14.00. Porównać go można do polskiego drugiego śniadania. Jakie reguły savoir-vivre’ u panują, gdy spotyka się, aby wspólnie zjeść taki posiłek?

Pomysły na prezent dla gości weselnych

Okazuje się, że nie tylko zaproszeni goście muszą główkować wybierając prezent dla pary młodej. Podobne wyzwanie w wersji mini czeka na samych nowożeńców, którzy pragną podziękować gościom za przybycie drobnym, pamiątkowym upominkiem.

Zobacz też

Socjoterapia – co to, dla kogo, na czym polega?

Socjoterapia jest terapią bazującą na oddziaływaniach społecznych. Bardzo często zaleca się poszerzanie zakresu pozytywnych oddziaływań społecznych poprzez między innymi uczestniczenie w specjalnych zajęciach. Bez względu na to czy pomocy wymaga samo dziecko czy też cały system (rodzina), w którym ono żyje, celem podejmowanej pracy jest zawsze poprawa sytuacji i przywrócenie stanu równowagi.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: