Dzisiejsze projekty umywalek sprawiają, że sprzęt ten ma dwojakie znaczenie – zarówno to podstawowe, jak i dekoracyjne. Jakie typy zlewów łazienkowych dostępne są na rynku i czym się kierować przy ich wyborze – odpowiedź na te pytania znajdziemy poniżej.

Przeglądając oferty umywalek łazienkowych zauważmy, że nie są one wykonywane tylko i wyłączenie z ceramiki. Na rynku dostępne są zlewy z kamienia, hartowanego szkła, marmuru, szlachetnej stali czy też zaimpregnowanego drewna. Każde z tych rozwiązań znajdzie swoich zwolenników, a ich różnorodność pozwala dobrać model odpowiedni do naszych potrzeb i charakteru urządzanego wnętrza. Wykończenie materiałem innym niż ceramika wciąż należy jednak do bardziej niszowej oferty. Z uwagi na wysokie ceny tych umywalek, montuje się je zazwyczaj w eleganckich lokalach, hotelach czy rezydencjonalnych pokojach kąpielowych. Oczywiście, niektóre z bardziej szlachetnych materiałów mają swoje tańsze odpowiedniki, jednak ich jakość jest również odpowiednio niższa.

Umywalki różnią się też w zależności od sposobu montażu. Wyróżnić tutaj można zlewy wbudowane w szafkę (często dostępne w komplecie), wkomponowane w blat (pasujące do nowoczesnych wnętrz), jak też przymocowane do ściany (najpopularniejszy typ). Ze względu na kształt, spotkamy zaś umywalki owalne, koliste, kwadratowe, prostokątne. Niektóre z nich są specjalnie dostosowane do zamontowania w narożnikach. Pamiętajmy, że najłatwiej jest utrzymać w czystości zaokrąglone zlewy, jednak w przypadku chęci uzyskania nowoczesnego stylu wnętrza, lepiej sprawdzą się te o ostrych krawędziach. Zanim zdecydujemy się na niezwykle modny typ umywalki zastanówmy się, czy na pewno będzie się nam ona dalej podobać wraz z upływem czasu. Przecież zlew łazienkowy to sprzęt, którego nie wymieniamy zbyt często.

Pamiętajmy, że bez względu na wybrany typ umywalki, musimy dopasować jej rozmiary do wielkości pomieszczenia a także jego kolorystyki i stylu. Tylko wtedy sprzęt ten będzie tworzył z resztą wnętrza spójną całość, a jego walory estetyczne zostaną odpowiednio podkreślone.

I co Wy na to? Na jaką umywalkę się zdecydowaliście? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDekoracja ścian sypialni
Następny artykułUmywalki nablatowe – aranżacje

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here