Rynek meblarski oferuje nam w tej dziedzinie szereg pomysłowych rozwiązań. Ciekawa koncepcja dekoracji kuchni pomoże stworzyć jej klimat i atmosferę, bez których pomieszczenie to byłoby tylko szeregiem funkcjonalnych, lecz „bezosobowych” rozwiązań.

Nawet najmniejsza kuchnia wymaga odpowiedniej oprawy. Oczywiście, nie oznacza to, że najlepszym pomysłem jest udekorowanie jej wszystkim, co wyda nam się ładne i ciekawe. Małe pomieszczenie łatwo jest zagracić, więc niech ich ozdobą będą elementy, które pełnią jednocześnie funkcję użytkową. Mogą to być właściwie dobrane firanki i zasłonki, oryginalne pojemniki na przyprawy czy maty na stół. Bez względu na wielkość kuchni, zawsze znajdzie się w niej też miejsce na puszki na kawę lub herbatę czy też ujmujące w swej prostocie słoiki do przechowywania makaronu, ryżu i kasz. Można by tu było wymienić jeszcze wiele innych akcesoriów, od maselniczki po cukiernicę, jednak najistotniejsze jest to, aby takie przedmioty nie tylko dobrze nam służyły, lecz też cieszyły oko.

Nie jest dobrym pomysłem kupowanie poszczególnych przedmiotów z osobna, gdyż może się okazać, że każdy z nich będzie „z innej bajki”. Gdy tureckie filiżanki w kształcie tulipana postawimy obok glinianych rustykalnych kubków i minimalistycznej, stalowej solniczki, dojdziemy pewnie do wniosku, że zamiast kuchnię ozdobić, po prostu zastawiliśmy ją zbiorem przypadkowo dobranych przedmiotów.

Dochodzimy tutaj do głównej zasady dotyczącej wyboru akcesoriów ozdobnych. Zanim cokolwiek kupimy, zastanówmy się, jaki styl i charakter wnętrza chcemy uzyskać. Być może będzie nam zależało po prostu na ożywieniu dosyć monotonnej kolorystycznie kuchni. Wystarczy, że zaopatrzymy się w przyciągające uwagę kolorowe kubki, które powiesimy na haczykach przymocowanych do relingu. Jeżeli zaś chcemy ocieplić zbyt sterylną i „futurystyczną” kuchnię, dobierzmy dodatki w słonecznych kolorach, a na ścianie powieśmy obraz w optymistycznych barwach. Jeżeli zaś wolimy nadać kuchni bardziej „swojski” klimat, idealnie sprawdzą się gliniane lub ozdobione ludowymi wzorami porcelanowe dzbanki, miseczki i moździerze. Jest tez kilka ozdób uniwersalnych, które spełnią swoją rolę bez względu na styl naszej kuchni – mowa tu o zegarach, kalendarzach, kwiatach doniczkowych czy pięknie pachnących świeżych ziołach uprawianych na nasłonecznionym parapecie.

A Wy jak ozdobiliście swoje kuchnie? Jakie styl wybraliście? Podzielcie się swoimi kreacjami! 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWyspa kuchenna – wady, zalety
Następny artykułJakie łóżko do sypialni?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here