Najważniejszym wymaganiem, jakie powinno się postawić wobec mebli dla dziecka, jest to, aby były one bezpieczne, tj. nie narażały dziecka na jakiekolwiek wypadki. Podczas zakupu rodzice muszą więc zwrócić uwagę na krawędzie półek, szafek i łóżka – aby dzieciom nic się nie stało, powinny one być zaokrąglone. Należy też zadbać o to, aby uniknąć ryzyka upadku jakiegokolwiek sprzętu – żeby do tego nie dopuścić, powinno się zwrócić uwagę na stabilność szaf i regałów, a najlepiej przymocować je do ściany. Przy zakupie łóżeczka dla najmłodszych nie zaszkodzi się także upewnić, czy spełnia ono wymagane normy – tj. ma odpowiedni rozstaw szczebelków, wysokość materaca czy wytrzymałość na obciążenia.

Kolejnym ważnym czynnikiem przy kupnie mebli jest ich jakość i odporność na uszkodzenia. Wybrane przez nas produkty powinny być solidnie wykonane i odznaczać się trwałością, abyśmy nie stanęli przez koniecznością zakupu nowych mebli szybciej niż planowaliśmy. Ponadto, w przypadku starszych dzieci, mało wytrzymałe meble mogłyby ulec zniszczeniu podczas jednej z rozlicznych zabaw jak skakanie po łóżku czy przypadkowy rzut piłką w szafę.

Planowany przez nas zakup powinien być również możliwie funkcjonalny. Przy wyborze biurka dobrze jest rozważyć kupno takiego, które „rośnie” razem z dzieckiem, dzięki nogom pozwalającym regulować wysokość, a w przypadku szafy dobrze, gdy pozwala ona zmieniać wysokość drążka na wieszaki, aby był jak najlepiej dopasowany do wzrostu pociechy.

Dobór mebli powinien również uwzględniać metraż pokoju. Jeżeli dysponujemy niewielkim pomieszczeniem, należy zastanowić się, w jaki sposób wygospodarować w nim możliwie najwięcej miejsca do zabawy. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być łóżka piętrowe, które nie tylko są dodatkową atrakcją dla dziecka, ale też dają możliwość wykorzystania miejsca pod nim – przykładowo na kącik do nauki. Należy jednak liczyć się z ograniczonym dostępem promieni słonecznych, dlatego konieczne będzie odpowiednie oświetlenie przy podwyższonym posłaniu.

Podczas aranżacji pokoju dziecięcego uwzględnijmy w nim obecność wielu szuflad i półek na różne gry czy książki, a także kosze na zabawki, które pomogą dziecku utrzymać porządek w pokoju. Oczywiście, atrakcyjny wygląd mebli jest równie istotny jak wszystkie wyżej wymienione czynniki. Obecnie modne są proste, klasyczne kształty. Warto zastanowić się również nad kolorem kupowanych szafek i półek. Z jednej strony te o zdecydowanych barwach sprawiają, że pokój stanie się weselszy i bardziej „przyjazny” dziecku, z drugiej – uniwersalne kolory dają możliwość licznych zmian i stwarzają mniejsze ryzyko, że za kilka lat nasza pociecha będzie „zbyt dorosła” na dziecinne wnętrze.

Dodalibyście coś do powyższych sugestii? Jakie meble wybraliście do pokoju swojego Malucha? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urządzić pokój dla dziecka?
Następny artykułJakie kolory ścian w pokoju dziecięcym?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here