Każdy człowiek szuka schronienia kiedy jest zmęczony i najchętniej zaszywa się w swoim kąciku.

Tak samo to działa w odniesieniu do dziecka.

Jeśli jeszcze w naszym mieszkaniu nie ma miejsce dla dziecka obowiązkowo mu je stwórzmy. Gdy dziecko posiada swój pokój, a niechętnie w nim przebywa zastanówmy się wspólnie co w nim można zmienić. Naprawdę nie potrzeba dużego nakładu finansowego, by dziecięcy pokoik był taki jak ono marzy. Pamiętajmy także, że pokoik ma służyć dziecku zarówno do nauki jaki i do odpoczynku czyli ma spełniać funkcje wielorakie. Dużo zależy od przestrzeni, którą dysponujemy.

Jeśli pokoik jest mały, ograniczmy do wstawienia tam łóżka, biurka a wszystkie inne rzeczy postarajmy się układać np. na wiszących półkach. W innym przypadku kiedy mamy większą przestrzeń można jeszcze wygospodarować miejsce na inne rzeczy. Konieczne jest zaplanowanie wspólnie z dzieckiem tego kącika.

Niewiele czasem trzeba, by dziecko poczuło, że taki pokój jest jego wyjątkowym miejscem na ziemi. Można wspólnie z nim namalować jakąś postać z bajki na ścianie lub inne malowidło. Nie potrzeba do tego szczególnych zdolności. Na rynku można kupić gotowe szablony. Ciekawym pomysłem są naklejki na ścianę, które można oderwać bez kłopotu nie zostawiając plam. Są one dostępne w rożnych sklepach z materiałami do dekoracji wnętrz. Pamiętajmy o kolorze ścian. Nie mogą one być koloru, który dziecko drażni. Spokojne zielenie, stonowane żółcie to barwy, które dziecko wyciszają. Pozwólmy dziecku dobrać drobiazgi np. lampkę do nauki czy nocną. Będzie się czuło ważne, że bierze udział w organizacji swojego miejsca. Koniecznie zwróćmy uwagę na miejsce do nauki, biurko, które będzie przystosowane do wieku dziecka, wygodne krzesło. Przed oczyma dziecka w trakcie nauki nie powinno być zbędnych drobiazgów, które je rozpraszają. Nie wieszajmy na ścianie żadnych obrazków, niech to miejsce będzie puste.

Jeśli nie mamy miejsca, by dziecko miało swój pokoik zorganizujmy dla niego jego własny kącik. Takie miejsce w naszym pokoju niejako odgrodzone od naszej części. Pomalujmy je na ulubiony kolor, wstawmy jego własne łóżeczko, powieśmy półki z książeczkami. Niech dziecko samo ozdobi tę część przeznaczoną dla niego. Jest to bardzo ważne. Dziecko będzie wiedziało, że wam zależy na tym, żeby dobrze się czuło pomimo braku miejsca. To umocni waszą więź, dziecko nabierze do was większego zaufania.

Inna sytuacja jest też wtedy, gdy dziecko dzieli pokoik z rodzeństwem. Wtedy tez musimy zadbać o to, by w tym pokoju były dwa kąciki. Jeden dla jednego dziecka, a drugi dla drugiego. Taki podział wyznaczy dzieciom granice własnego terytorium, co pomoże im we własnych relacjach, ograniczy kłótnie i da dzieciom niezbędne poczucie bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie chwali wielu rodziców. Dzieci mogą wybrać dla siebie np. pościel do łóżeczka, każde w innym kolorze.

Organizowanie dziecku przestrzeni dla siebie ma duże znaczenie dla jego rozwoju. Dziecko musi mieć poczucie, że gdzieś jest jego azyl. Jeśli będzie chciało pobyć samo, będzie wiedziało gdzie ma pójść. Czasami jest nam bardzo źle z powodu takiego, że nie posiadamy takiego miejsca. Dotyczy to również dzieci. One w swoim czasie dojrzewania do dorosłości mają wiele stresujących sytuacji, a własna przestrzeń pozwoli łatwiej je znosić.

Dziecięcy pokoik czy kącik to również dla dziecka nauka obowiązków. Jest ono odpowiedzialne za porządek w nim panujący. Musimy wcześniej ustalić to z dzieckiem że w jego własnym królestwie ma panować ład. Jeśli zależy mu na wygodzie musi tam sprzątać. Jest to dobra lekcja dla naszych pociech do nauki systematyczności. Jeśli u dziecka bywają koledzy czy koleżanki musi mieć poczucie, ze zaprasza gości do siebie. Czyli jest odpowiedzialne do jakiego pokoju je zaprosi. Absolutnie nie wyręczajmy dziecka w tych obowiązkach.

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do stworzenia takiego pokoiku czy kącika dla swojego dziecka. Zalet posiadania swojego miejsca na ziemi jest wobec tego bardzo wiele. Dziecko będzie wam wdzięczne, ponieważ poczuje się ważnym członkiem całej rodziny. Tak jak pozostali domownicy ma swój azyl, jest bezpieczne, ma gdzie uciec gdy jest mu smutno. A jest to bardzo ważne dla każdego człowieka.

A jak wygląda pokój Waszego dziecka? Maluch czuje się w nim dobrze? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ozdobić pokój dziecięcy?
Następny artykułJakie meble do pokoju dziecięcego?

Anna Stachowicz - z zawodu terapeutka zajęciowa, odbyła roczny staż w przedszkolu miejskim, pracowała wielu zakładach opiekuńczych dla dzieci i dorosłych. Prywatnie jest matką dwójki dzieci.Tematyka dziecięca i praca z nimi jest jej szczególnie bliska.

 

Nasz spec jalista o sobie:

Jestem mamą dwójki maluchów prawie 5 letniego Alexa i 2 letniej Majki. Na co dzień pochłania mnie wychowanie moich szkrabów. Zawodowo jetem terapeutą zajęciowym, kocham pracę z dziećmi szczególnej troski i tymi zdrowymi także. Pasjonuje mnie psychologia dziecięca, książki, ciekawe filmy o tematyce psychologicznej. W wolnych chwilach uwielbiam samotne spacery i słuchanie różnorodnej muzyki z kubkiem kawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here