Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym meblem w jadalni, określającym zresztą funkcję tego pomieszczenia lub jego części, jest oczywiście stół. Jego kupno poprzedzić należy dokładną analizą naszych potrzeb, przemyśleniem stylu, w jakim chcemy zaaranżować wnętrze i dokładnym zmierzeniem wymiarów pomieszczenia. Stół nie może przytłaczać jadalni, niedobrze też, gdy jest za mały.

Jeżeli mieszkamy samotnie, nie potrzebujemy właściwie dużego stołu, chyba że często przyjmujemy gości. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy kupno stołu rozkładanego, który na co dzień zajmie niewielką powierzchnię, a podczas spotkań ze znajomymi czy rodziną, możemy go łatwo rozłożyć.
W przypadku, gdy mieszkamy z całą rodziną, stół musi być odpowiednio duży, aby mógł zgromadzić przy sobie wszystkich domowników, tak by mieli oni okazję do wspólnego spożywania posiłków i cieszenia się chwilami spędzonymi razem.

W zależności od kształtu, ustawności i powierzchni jadalni, bez problemu znajdziemy stół odpowiadający naszym potrzebom, jednocześnie dobrze pasujący do takiego a nie innego wnętrza. Wybierać możemy nie tylko spośród różnych rozmiarów, lecz także kształtów, surowców i stylów. Do wnętrz tradycyjnych i rustykalnych pasować będzie stół drewniany (lub wykonany z materiałów drewnopodobnych). Stół ze szkła czy stali sprawdzi się zaś świetnie przy urządzaniu jadali nowoczesnej, minimalistycznej lub futurystycznej.

Kupując stół wybierzmy taki, który charakteryzuje się najwyższą jakością wykonania – będzie nam wtedy służył przez długie lata. Dotyczy to nie tylko użycia solidnych i trwałych surowców, lecz wykończenia blatu. Lakier lub laminat powinien być odporny na zarysowania i działanie wysokich jak i niskich temperatur. Blat musi być też łatwy w utrzymaniu czystości.

Oprócz stołu, w jadalni muszą się znaleźć także krzesła, które swoją stylizacją powinny nawiązywać do stołu. Meble te możemy kupić w zestawie, lub dobrać z osobna, zwłaszcza, jeżeli mamy ciekawą koncepcję na połączenie różnych kolorów czy faktur na stole i krzesłach.

I co Wy na to? Na jakiego rodzaju meble się zdecydowaliście? Bardziej nowoczesne czy bardziej tradycyjne? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOgrodzenie pełne czy ażurowe?
Następny artykułObudowa wanny – jak wykonać, pomysły

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here