1. Potrzeby inwestora na placu budowy

W zależności od tego, gdzie ma się dane ogrodzenie znaleźć musimy przemyśleć, jakie wybrać. Ogrodzenia pełne do zabezpieczenia miejsca budowy są oferowane w systemach składa się np. ze stalowej rury tworzącej ramę i wypełnienia z blachy trapezowej. Jest ono solidne i służy przede wszystkim zabezpieczeniu przed osobami niepowołanymi kręcącymi się po placu budowy. Ogrodzenie takie jest najczęściej demontowane po zakończeniu prac, zaś inwestor myśli o bardziej eleganckim rozwiązaniu. Można również zakupić na tym etapie prac ogrodzenie systemowe ażurowe (przypominające siatkę). Jest to ogrodzenie tzw. tymczasowe budowlane, wydzielające teren placu bodowy, lecz łatwe do sforsowania. W skład zestawu wchodzi przęsło ocynkowane, stopa betonowa, złączka zabezpieczająca. Sitaka z prętów jest gęsta i układana pionowo i poziomo. Tego typu ogrodzenie tymczasowe zazwyczaj zostaje na dłużej po wykonaniu prac budowlanych, gdyż jest o wiele estetyczniejsze od ogrodzenia z wypełnieniem z blachy trapezowej, jest również tańsze. Można w ten sposób z powodzeniem ogrodzić część posesji, która znajduje się daleko od drogi czy przylega do ogrodzenia sąsiada.

2. Z czego składa się ogrodzenie panelowe ażurowe z prętów?

Ogrodzenie tego typu po pierwsze jest znacznie tańsze niż wszelkie panele betonowe pełne. Poza tym w skład zestawu wchodzi wszystko, co potrzebujemy do montażu takiego ogrodzenia. Łatwość montażu pozwala na samodzielne wykonanie prac, nie musimy zatrudniać w tym celu ekipy montażowej.

W skład każdego elementu (panelu) wchodzi: panel ogrodzeniowy o równej wysokości, słupek panelowy, obejma montażowa oraz opcjonalnie cokół prefabrykowany – uniemożliwiający przechodzenie małych zwierząt pod ogrodzeniem. Instrukcja montażu jest bardzo klarowna i prosta.

Ogrodzenia panelowe są także dostępne jako eleganckie panele ogrodzeniowe kute. Są znacznie tańsze niż przęsła kute montowane na słupkach murowanych czy wykładanych kamieniem. Poza tym sam montaż i pracochłonność wykonania pochłaniają mniejsze koszty.

3. Ogrodzenia betonowe pełne lub ażurowe wokół nowego domu

Po zakończeniu budowy domu warto rozejrzeć się za ogrodzeniem bardziej dekoracyjnym. Wiele ofert na rynku dotyczy ogrodzeń panelowych betonowych – czy to pełnych (stylizowanych na kamienny mur) czy ażurowych z przetłoczniami i ozdobami. Cena tych paneli jest zbliżona, zatem ekonomicznie wszystko jedno czy zakupimy przęsło ażurowe czy pełne. Cena przęsła (w zależności od wzoru i grubości) to od 80 – 100 zł. Ogrodzenie ażurowe z przetłoczniami będzie zdecydowanie ładniejsze. Poza tym można ładnie wykończyć ogrodzenia tego typu, gdyż oferowane są liczne akcesoria dodatkowe (okapniki, ozdobne zwieńczenia słupków, specjalne farby do tego typu ogrodzeń itp.). Zaletą ogrodzeń betonowych jest ich prosty montaż, niewielka cena, dostępność różnych kolorów i wzorów na runku oraz wytrzymałość. Są to ogrodzenia solidne, choć nie trafiające w wybredne gusta.

Co myślicie? Który rodzaj ogrodzenia bardziej do Was przemawia? Dlaczego? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGwarancja na okna – informacje
Następny artykułJakie meble (stół, krzesła) do jadalni?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here