Wnętrza Jakie płytki do kuchni?

Jakie płytki do kuchni?

-

Wybierając odpowiednie kafelki kuchenne, powinniśmy skupić się przede wszystkim na ich właściwościach. Idealne płytki do kuchni to takie, które łatwo utrzymać w czystości. Ponadto, powinny one być odporne na gromadzącą się w kuchni wilgoć i zmienną temperaturę. Rzecz najistotniejsza: płytki kuchenne muszą być wykonane z niepalnego materiału.

Kolejną ważną kwestią przy wyborze tego materiału jest także jego przeznaczenie. Jeśli szukamy płytek na ścianę, najlepiej będzie, jeśli nasz wybór padnie na kafelki o gładkiej powierzchni. Wszelkie chropowatości sprzyjają bowiem gromadzeniu się zanieczyszczeń, których powstania w kuchni ciężko jest raczej uniknąć. Świetnie pod tym względem spisze się modna i uniwersalna glazura. Jest to jeden z nielicznych materiałów ozdobnych, które szybko i stosunkowo łatwo można doprowadzić do czystości. Utrzymanie ładu i porządku jest przecież w kuchni kwestią priorytetową.

Inną, równie ciekawą propozycją płytek na ścianę w kuchni może być modny obecnie gres. Jest to materiał, który często imituje naturalne drewno czy też kamień. Gres pozwoli nam więc uzyskać efekt naturalności. Doskonale nadaje się także wtedy, gdy chcemy zaakcentować i wyeksponować jakiś konkretny fragment naszego pomieszczenia. Ponadto, nada on wnętrzu ciepła i delikatności.

Na ścianie w kuchni świetnie prezentować się będą także kafelki w formie mozaiki. Malutkie, różnokolorowe kwadraciki, romby, kółka czy trójkąty skutecznie ożywią pomieszczenie. Nadadzą mu też wyjątkowości, gdyż to materiał o szczególnie dekoracyjnych walorach.

Na kuchennej podłodze powinny znaleźć się płytki jednokolorowe. Oczywiście, nie jest to zasada, której nie można złamać, jednak jednolity odcień sprawdzi się świetnie w niewielkich pomieszczeniach. Podobnie jak w przypadku ścian, pokrycie podłogi także powinno być łatwo zmywalne i odporne na obecną w kuchni wilgoć. W tym przypadku również bardzo dobrze się sprawdzi się wcześniej wspomniany gres. Jego głównym atutem jest antypoślizgowość zapewniająca skuteczną ochronę przed upadkiem, na który w kuchni narażeni jesteśmy szczególnie. Jak już zostało to wcześniej wspomniane, jest on też wyjątkowo trwałym materiałem. Na podłodze wyłożonej gresem można więc bez obaw ustawić nawet ciężkie meble czy urządzenia.

Wybierając kafelki do kuchni, musimy też wziąć pod uwagę ich rozmiar. Tutaj zasada jest prosta – duże płytki będą bardziej pasowały do większych pomieszczeń. Małe zaś są idealnym rozwiązaniem do małych kuchni, czyli takich, jakie spotykamy z reguły w starszego typu blokach mieszkalnych.

I co Wy na to? Na jakie płytki się zdecydowaliście? Dajcie znać.

Monika Magda

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kuchnia hiszpańska – charakterystyka – potrawy, przyprawy

Kuchnia hiszpańska kształtowała się przez tysiące lat pod różnymi wpływami. Nie istaniałaby bez trzech głównych nurtów: śródziemnomorskiego (południe kraju), pasterskiego (równiny) i oceanicznego (północne wybrzeże).

Zmiany w prawie budowlanym 2011-2012

Zmiany w Ustawie o prawie budowlanym, jakie wejdą w życie w 2012 r., związane są między innymi z wejściem w życie Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Zobacz też

Figura gruszka – jak się ubierać?

Dopasowanie stroju do mankamentów i walorów figury to dla każdej kobiety trudne i żmudne zadanie. Żadna z nas nie jest bowiem w 100% zadowolona ze swojego wyglądu na tyle, aby z czystym sumieniem powiedzieć, że we wszystkim czuje się świetnie. Poza tym, takie stwierdzenie byłoby zupełnym zaprzeczeniem, a nawet zanegowaniem pracy stylistów, którzy trudzą się, by niemal dla każdego typu figury przygotować swego rodzaju przepis na sukces.

Wiosenny luz, czyli bluzy na wiosnę

Bluza dresowa to, po dżinsach i t-shircie, najbardziej wszechstronny ubiór. Jej sportowy charakter nie przeszkadza zestawiać ją w zupełnie niesportowych...

Uwielbiane przez dzieci maskotki ze Świnką Peppą

Świnka Peppa jest jedną z ulubionych bohaterek kreskówek dla dzieci w Polsce. Wiele z nich codziennie towarzyszy uroczej śwince...

Może Cię zainteresuje: