Na jakie dekoracje stawiać w małym salonie

Nie każdy może cieszyć się przestronnym salonem, w którym jest wystarczająco dużo miejsca na wypoczynek oraz elementy dekoracyjne. Nie oznacza to jednak, że te małe salony w blokach nie mogą być urządzone w konkretnym stylu czy w pożądanym klimacie. I chociaż rzeczywiście z reguły takie pokoje dzienne są aranżowane klasycznie i praktycznie, to miejsce na dodatkowe ozdoby zawsze się w nich znajdzie. Przedstawiamy pomysły na dekoracje w małych salonach, które bez wątpienia wpłyną na klimat tej domowej przestrzeni. 

Ściana jako dekor

W małych salonach do dekorowania świetnie sprawdzają się właśnie ściany. Wszystko dlatego, że umieszczone na nich ozdobniki zupełnie nie zajmują miejsca. Dzięki temu salon może pozostać w pełni funkcjonalny, ale jednak z konkretnym klimatem. 

W trendach od wielu sezonów są dekoracyjne motywy na ścianach w postaci wyróżniającego się koloru farby czy tapety, ale również strukturalnego betonu czy starej cegły. Wszystko zależy od stylu, jaki ma królować w małym salonie. Inwestor powinien też zwracać uwagę, aby zastosowany dekor nie zmniejszał ani nie przytłaczał optycznie i tak już niewielkiego metrażu. 

Inne dekoracje, które można zastosować na salonowej ścianie, to ozdobne lustra świetne dla stylu glamour, obrazy w ramie do aranżacji klasycznych czy tych retro, grafiki i plakaty w salonach loftowych i nowoczesnych oraz kwiaty w wiszących osłonkach, idealne w salonach w stylu boho. Świetnym elementem dekoracyjnym zawsze jest też oświetlenie. To na ścianach sprawdzi się w ledowych listwach albo jako ozdobne kinkiety z ornamentami. 

Dodatki, które nie zajmują miejsca

Jeśli w małym salonie znajdą się tylko elementy praktyczne wyposażenia, taka przestrzeń może wydawać się zbyt surowa i bez klimatu. Z powodzeniem można stosować niewielkie elementy dekoracyjne, które nie będą przeszkadzać ani zagracać małego metrażu. W zależności od stylu salonu można postawić na dekoracyjny dywan, poduchy i pledy na sofę albo konkretne zasłony. Główną dekoracją może być również żyrandol, miedziany, z kryształami albo elementami rustykalnego drewna. Wybór należy do Ciebie. 

Jak nie dekorować małego salonu?

O ile obrazy na ścianach w ozdobnych ramach czy dywany orientalne na podłodze sprawdzi się zawsze, to jednak warto stosować zasady, dzięki którym mnogość dekorów sprawi, że salon stanie się nie tylko niefunkcjonalny, ale po prostu kiczowaty. 

Przede wszystkim, w małych salonach dodatków nie może być zbyt dużo, najlepiej unikać też bibelotów, które nie mają praktycznej funkcji, oprócz tego, że zajmują miejsce. 

Jeśli stawiasz na ozdoby, niech będą w jednej, wybranej kolorystyce i w jednym stylu. Nie mieszaj tego nowoczesnego z klimatem retro, nie stawiaj przypadkowych ozdób, które do siebie nie pasują. Na małej przestrzeni wszystkie elementy są dobrze zauważalne i szybko rzucają się w oczy. 

Polub biel i dekoruj mały salon jedynie akcentami kolorystycznymi. Jasne tonacje powiększą i dodadzą świeżości całemu wnętrzu. Rezygnuj z intensywnych i ciemnych kolorów, unikaj czerni, granatu, ciemnej zieleni, ale też intensywnych pomarańczy czy czerwieni. Świetnie sprawdzą się za to szarości i beże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here