Oświetlenie sypialni w stylu loftowym

Efektowne oświetlenie sypialni może przybierać wiele form. Nawet w przestrzeniach industrialnych potrafi łączyć dekoracyjność z najwyższą funkcjonalnością. Trzeba tylko dobrać odpowiednie produkty.

Jakie lampy powinny znaleźć się w sypialni industrialnej? Czym wyróżniają się nowoczesne lampy loftowe? Kilka wskazówek przekażemy w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie w stylu loft – najważniejsze cechy produktów

Aranżacje loftowe (industrialne) już od dłuższego czasu cieszą się olbrzymią popularnością. Wywodzą się z pomieszczeń fabrycznych, zaadaptowanych na przestrzenie mieszalne. To rozległe, bardzo wysokie wnętrza, z okazałymi oknami (niejednokrotnie od podłogi do sufitu), podzielone na kilka stref funkcyjnych. Nierzadko w jednej przestrzeni sąsiadują ze sobą części dzienne, jadalnie, kuchnie i sypialnie, przedzielone tylko symbolicznie elementem wyposażenia lub wyróżnione innymi materiałami wykończeniowymi.

W pomieszczeniach dominuje prostota i techniczne rozwiązania. Królują cegły, beton, surowe drewno i metal. Dotyczy to wszystkich przedmiotów, w tym oświetlenia.

Jakie są lampy industrialne, które można znaleźć choćby na stronie: LightPlus.pl? To minimalistyczne modele, o ascetycznej, geometrycznej formie. Wykonuje się je z różnych materiałów. Najczęściej spotyka się lampy w całości z metalu, choć nie stroni się również od szklanych kloszy lub drewnianych elementów. Niekiedy jako osłonę źródła światła montuje się proste, tekstylne abażury albo ciężkie i surowe konstrukcje odlane z betonu. Dominuje neutralna kolorystyka – a zwłaszcza biele, czerni i szarości, niekiedy przełamane metalem – w wariancie srebrzystym, w odcieniu miedzi lub mosiądzu.

Rodzaje lamp industrialnych do modnej sypialni

W sypialniach trzeba wykorzystać przynajmniej kilka opraw, by zachować funkcjonalność przestrzeni. Podstawą jest oczywiście oświetlenie główne – najczęściej centralnie zamontowana duża lampa. Bywa to model sufitowy, choć w przestronnych pomieszczeniach loftowych z wysokimi sufitami lepiej postawić na stylowy model wiszący, a nawet efektowny żyrandol. Może to być prosta konstrukcja techniczna, ale też modne lampy-pająki, czyli produkty z długimi przewodami, na których pojawiają się pojedyncze źródła światła – często bez jakichkolwiek osłon lub z prostą siatką.

Taki system należy wzbogacić o światło boczne, uzupełniające. To ono zapewnia klimat wieczorową porą, tworzy warunki do spokojnego wypoczynku. Z pomocą praktycznych kinkietów można również doświetlić ozdobne przedmioty zamontowane choćby na ścianach lub ustawione na podłogach czy meblach.

Alternatywnym rozwiązaniem do oświetlenia industrialnych sypialni są praktyczne lampy na szynoprzewodach. Listwy montuje się podtynkowo lub zostawia na wierzchu, by nadać przestrzeni jeszcze bardziej techniczny charakter. Na nich umieszcza się reflektory (z regulacją kąta padania światła) lub oprawy wiszące, co pozwala optymalnie doświetlić całe wnętrze lub wybrany jego fragment.

Nawet w minimalistycznych aranżacjach loftowych przydają się stojące lampy zadaniowe. To zwłaszcza modele podłogowe w pobliżu fotela oraz proste lampy stołowe, które trafiają najczęściej na stoliki nocne.

Najwyższa funkcjonalność oświetlenia, czyli jakie źródła światła wybrać?

Jakich źródeł światła używać w industrialnych sypialniach? Warto stawiać na funkcjonalność. Z tego względu wielu użytkowników decyduje się na wymianę klasycznych źródeł światła na nowoczesne rozwiązania LED. To sposób na ograniczenie zużycia energii, przy zachowaniu pełnego komfortu oświetleniowego. Można wybierać spośród bogatej selekcji rozwiązań o dużej żywotności, rozmaitych wielkościach, natężeniu i temperaturze emitowanego światła. Niektóre modele współpracują nawet z systemami smart, by jeszcze bardziej zwiększyć wygodę oświetleniową we wnętrzu.

Szczególnie ciekawą opcją w aranżacjach industrialnych są ciekawe źródła światła LED, idealnie sprawdzające się choćby przy lampach bez abażurów i kloszy, np. we wspomnianych pająkach. Sporo inspiracji i pomysłów na modne doświetlenie wnętrz można znaleźć na stronie: artystycznewnetrza.pl.

Praktyczne i stylowe oświetlenie do sypialni

Sypialnie industrialne mogą być wygodne i nastrojowe. Wystarczy zadbać o odpowiednie wyposażenie, a także idealnie dobrane produkty oświetleniowe, które potrafią dopełnić aranżację, tworząc modną i wygodną przestrzeń, wprost stworzoną do przyjemnego wypoczynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here