Inteligentny dom

Jedną z podstawowych zalet mieszkania w inteligentnym domu, jest to, że … w nim się tylko mieszka. Nie ma mowy o codziennych czynnościach eksploatacyjnych, nie trzeba stale kontrolować temperatury, nie ma potrzeby pamiętać o gaszeniu świateł, a rolety automatyczne same dostosują natężenie promieni słonecznych do warunków panujących wewnątrz i na zewnątrz budynku. Dom staje się miejscem wypoczynku i to w dosłownym sensie tego słowa. Czym jest inteligentny dom?

SPIS TREŚCI

  • Co potrafi inteligentny dom?
  • Gdzie zamówić system „inteligentny dom”?

Co potrafi inteligentny dom?

Inteligentny dom to określenie obejmujące systemy i urządzenia do automatyki domowej, z którymi każdy z domowników jest w stanie się porozumieć. Oczywiście nie chodzi tu o snucie pasjonujących opowieści. Porozumienie w tym przypadku należy rozumieć, jako wydawanie poleceń dotyczących funkcjonowania urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Współczesne domy stają się coraz bardziej zasobne w różnego rodzaju sprzęty mające z założenia ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Paradoksalnie jednak nadzór nad tym bogactwem elektronicznym wymaga wysiłku intelektualnego, który można by poświęcić na inne, przyjemniejsze formy spędzania czasu.

Korzyści płynące z zamieszkania w inteligentnym domu:

  • Automatyzacja

Inteligentny dom jest wyposażony w system automatyzacji, który umożliwia kontrolę różnych funkcji domu z poziomu tabletu, smartfona lub głosowego asystenta. Dzięki temu można zdalnie zarządzać oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, systemem bezpieczeństwa i innymi urządzeniami elektronicznymi.

  • Wygodna integracja

Inteligentne domy integrują urządzenia i systemy w jednej platformie informatycznej, za pomocą której następuje synchronizacja sprzętu domowego (telewizor, głośniki, inteligentne AGD, kamery, zamki drzwi, termostat i wiele innych).

  • Energia i oszczędności

Inteligenty dom monitoruje i zarządza zużyciem energii oraz wody. Dzięki funkcji programowania zdarzeń użytkownik wprowadza parametry, na podstawie których oświetlenie i inne urządzenia, działają w określonych interwałach czasowych. W podobny sposób następuje optymalizacja temperatury w domu, poziomy wilgotności powietrza, czy natężenia światła słonecznego. System udziela też informacji zwrotnej, dotyczącej efektywności energetycznej, co może pomóc w redukcji rachunków za energię. Podobne zastosowanie ma system BMS, jest on jednak wykorzystywany w budynkach komercyjnych.

  • Bezpieczeństwo

Inteligentne domy wyposażone w systemy zabezpieczeń (kamery, czujniki ruchu, czujniki dymu, czujniki zalania) monitorują w czasie rzeczywistym wszystko, co dzieje się wewnątrz mieszkania pod nieobecność gospodarzy. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości uruchamiana zostaje zdefiniowana wcześniej procedura bezpieczeństwa, włącznie z informacją dostarczoną właścicielowi.

  • Komfort i dostosowanie

Inteligentny dom pozwala na personalizację ustawień, aby dopasować się do stylu życia konkretnych osób. Są to między innymi scenariusze, dostosowujące oświetlenie, muzykę, temperaturę i inne czynniki środowiskowe do określonych preferencji.

  • Monitoring zdrowia i kondycji

W inteligentnych domach można zastosować rozwiązania monitorujące zdrowie i kondycję fizyczną. Ciekawym rozwiązaniem są inteligentne wagi, opaski fitness, czujniki snu itp.

To tylko kilka z oferowanych możliwości. Rozwój technologiczny sprawia, że zakres udogodnień systematycznie ulega rozszerzeniu.

Gdzie zamówić system home automation

Właśnie, z powodów praktycznych warto zdecydować się na dostawcę systemu gwarantującego możliwość rozbudowy funkcjonalności domu o kolejne udogodnienia. Należy pamiętać, że system zarządzania energią z czasem będzie wymagał modernizacji.

Dzięki redundancji zasilania systemu HEMS (ang. Home Energy Management System – System Zarządzania Energią Domową) jest w stanie wygenerować ogromne oszczędności. Możesz się tego dowiedzieć, korzystając z formularza kontaktowego. Specjaliści z zakresu programowania, projektowania, elektryki i automatyki z przyjemnością i bezpłatnie udzielą wszelkich wskazówek, dzięki którym wybierzesz system optymalnie dostosowany do Twoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here