Jaką kaloryczność ekogroszku wybrać

Ekogroszek jest paliwem, które od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Ten rodzaj paliwa często „konkuruje” z pelletem. Dzisiaj nie skupimy się jednak na różnicach między nimi, a na omówieniu parametru określającego kaloryczność ekogroszku. Podpowiemy Ci, czym jest kaloryczność i co na nią wpływa. Wyjaśnimy także jaka kaloryczność ekogroszku jest najbardziej wartościowa.

Czym jest wartość opałowa ekogroszku?

Wartość opałowa węgla jest jednym z kluczowych elementów, które odróżniają poszczególne jego rodzaje. Kaloryczność określa ilość ciepła, jaka powstaje w wyniku spalania 1 kg węgla. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej wytworzonego ciepła. Analogicznie niska kaloryczność sprawia, że podczas procesu spalania wytwarza się mała ilość energii cieplnej.

Zanim jednak sięgniesz po ekogroszek o najwyższej kaloryczność, koniecznie sprawdź parametry swojego kotła. Dokumentacja techniczno-ruchowa kotła ściśle określa parametry opału, jaki może być w nim spalany. Dobór niewłaściwego paliwa może skutkować nieoptymalnym spalaniem a w najgorszym wypadku doprowadzić do uszkodzenia kotła.

Co wpływa na kaloryczność ekogroszku?

Każdy rodzaj węgla ma w swoim składzie określoną zawartość wody. Nie inaczej jest w przypadku ekogroszku. Poziom wilgotności ekogroszku ma duży wpływ na jakość spalania paliwa. Im niższy poziom wilgotności, tym wyższa kaloryczność. Optymalna wartość wilgoci dla ekogroszku wynosi ok. 6-7%. Pamiętaj, że woda jest bardzo ważna do prawidłowego ogrzewania. Zbyt niski poziom wilgoci sprawia, że płomień słabnie, a spalanie staje się dużo mniej efektywne.

Częstym błędem popełnianym przez użytkowników ekogroszku jest przywiązywanie zbyt dużej wagi do ciepła spalania. Wiele osób myli ten parametr z wartością opałową. Niestety niektórzy sprzedawcy wykorzystują nieuwagę Klientów i stosują ten parametr zamiennie. Ciepło spalania to ilość energii, która wyzwala się w trakcie spalania danej substancji. W przypadku, gdy produktem spalania jest para wodna, do ciepła spalania należy zaliczyć także temperaturę wytworzoną w wyniku kondensacji pary wodnej. Wartość opałowa określa tę samą ilość energii, ale bez wliczania w to procesu skraplania. Tak więc wartość opałowa określa faktyczną kaloryczność węgla. Kupując ekogroszek, musisz zwracać na to szczególną uwagę.

Jaka kaloryczność ekogroszku jest najlepsza?

Kaloryczność węgla podaje się w MJ/kg. Wartość opałowa węgla jest zależna od jego rodzaju. Kaloryczność może oscylować w granicach:

– 10 MJ/kg w przypadku węgla brunatnego,

– 17-19 MJ/kg w przypadku niskokalorycznego węgla kamiennego,

– 20-25 MJ/kg w przypadku węgli średniokalorycznych,

– 25-30 MJ/kg w przypadku węgli wysokokalorycznych.

Dla porównania wartość opałowa drewna liściastego wynosi 14-15 MJ/kg. A jak jest w przypadku ekogroszku? Wysokiej jakości surowiec charakteryzuje się wartością opałową na poziomie 24-29 MJ/kg. Pamiętaj jednak, że nie zawsze ekogroszek o najwyższej kaloryczności będzie odpowiedni dla Twojego kotła. Wartość opałową węgla zawsze porównuj z informacjami zawartymi w DTR pieca.

Szukając dobrej jakości ekogroszku, warto odwiedzić stronę sambudrol.pl. Znajdziesz tam szczegółowe i wiarygodne informacje na temat oferowanego rodzaju paliwa. Firma Sambudrol działa na rynku od 1989 roku dostarczając wysokiej jakości opał zarówno dla Klientów prywatnych, jak i firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here