Podstawową kwestią, nad którą należy się zastanowić jest wybór siedziska – czy chcemy, aby rodzeństwo siedziało obok siebie czy też jedno za drugim? W przypadku pierwszej opcji prędzej lub później dzieciom zrobi się ciasno, o czym niekoniecznie myślimy w chwili zakupu. Zaletą jest w niektórych modelach możliwość regulacji siedzenia, co pozwala jednemu dziecku spać, gdy jego siostra lub brat niekoniecznie mają na to ochotę. W przypadku ułożenia siedziska jeden za drugim maluszek siedzący w tyle nie widzi za wiele, poza tym po czasie kopie oparcie znajdujące się przed nim. Wózek taki jest natomiast bardziej wskazany dla rodzeństwa w różnym wieku, najlepiej urodzonego w odstępie rocznym.

Ważny wybór dotyczy również kół. Należy rozważyć opcję czterokołową i trzykołową. Warto jest zastanowić się jakimi trasami będziemy najczęściej spacerować – czy będą to miejskie chodniki czy polne dróżki. Jeżeli producenci zapewnili możliwość obrotowych kółek, należy sprawdzić sposób ich blokowania – aby wszystkie jechały prosto. Pojazd dla bliźniaków musi być ponadto stabilny. W miarę możliwości lekki, łatwy do prowadzenia, ale też odporny na wiercenie się większych już dzieci. Pasy bezpieczeństwa czy hamulce są oczywiście niezbędne.

Wózek dla bliźniąt potrafi być ciężki. Wraz z ciągle rozwijającymi się w nim brzdącami potrafi osiągnąć wiele kilogramów. Rozważmy czy taki pojazd będziemy wnosić i znosić po schodach. Jeśli tak – konieczne będzie poszukiwanie najlżejszego modelu. Nie można zapomnieć również o sposobie składania i rozkładania wózka. Konieczne jest przetestowanie tego jeszcze przed zakupem! Nieraz niemile zaskakuje fakt, że aby złożyć wózek najpierw należy wyjąć siedzenia!

Uwaga!

Na koniec pozostawiają opcje dodatkowe, znacznie ułatwiające życie, na które zwracamy uwagę również przy zakupie pojedynczych wózków. Są to między innymi: duży kosz na zakupy, wygodny daszek do rozłożenia nad główkami maluszków oraz możliwość regulacji i przekładania rączki wózka. Nie zaszkodzą również dodatkowe schowki i kieszonki na drobne przedmioty, zapasowe ubranka lub pieluszki.

Na przede wszystkim zwracalibyście uwagę kupując wózek dla bliźniaków? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie krzesełko do karmienia?
Następny artykułZapalenie spojówek u dziecka – objawy

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here