nuty

W skład orkiestry symfonicznej wchodzą instrumenty smyczkowe, dęte i perkusyjne. Harmonijne brzmienie całego zespołu wymaga precyzyjnego odtwarzania partytury. Dla wszystkich instrumentalistów potrzebne więc są pulpity na nuty, dostosowane do stojącej lub siedzącej pozycji wykonawców. Takie stelaże niezbędne są też dla zespołów kameralnych oraz artystów ćwiczących w domu swoje partie utworów.

Dla muzyków nuty to podstawa

Każda kompozycja utrwalona jest za pomocą zapisu nutowego. Zawierają się w nim zarówno linie melodyczne, jak też wartości rytmiczne i wskazówki do interpretacji. W zespołowym wykonywaniu utworów nie ma miejsca na żadne dowolności, bo wszystkie partie instrumentalne muszą być perfekcyjnie zsynchronizowane.

Zanim jeszcze na scenie koncertowej pojawi się dyrygent, muzycy stroją instrumenty i regulują wysokość pulpitów na nuty. Większość z nich gra na siedząco, ale ponieważ różnią się wzrostem, ustawiają pulpit nutowy na poziomie zasięgu swojego wzroku. Skrzypkowie grający utwory solowe z towarzyszeniem orkiestry dostosowują pulpity na nuty do pozycji stojącej. Te możliwości regulacyjne wykorzystują także kontrabasiści, ze względu na rozmiary ich instrumentów. Gdy instrumenty smyczkowe są już dostrojone a wszystkie partytury znajdują się na pulpitach na nuty, dyrygent może unieść w górę batutę i rozpocząć koncert.

Praktyczny stelaż – wygoda dla muzyków

Metalowe pulpity na nuty są to proste i lekki konstrukcje. Podstawka do rozłożenia kartek zamocowana jest na trójnogu. Statyw ma podwójną regulację; wysokości głównego wspornika oraz dodatkowo rozstawu nóg, co zapewnia także stabilność. Poręczne pokrętła zabezpieczają trwałość ustawień. Takie statywy na nuty da się złożyć do niewielkich rozmiarów i umieścić w pokrowcu. Jest to dobre rozwiązanie dla muzyków koncertujących na rozmaitych scenach i estradach, bo przewożenie statywów nie sprawia żadnego problemu. W dodatku jest ułatwienie dla zespołów grających w plenerze (np. w muszlach koncertowych). Aby nuty nie rozwiewał wiatr można specjalnymi czułkami utrzymać kartki zawsze na swoim miejscu.

Dla muzykujących rodzin

Profesjonalni instrumentaliści poświęcają wiele godzin na ćwiczenie w celu opanowania utworu. Wygodne rozłożenie nut ułatwia im to zadanie. Z ich domowych statywów na nuty mogą także korzystać dzieci w różnym wieku uczące się w szkołach muzycznych. Nawet dla najmłodszego z nich stojak będzie dopasowany do jego wzrostu. Jest też płynna regulacja kąta nachylenia pulpitu. Takie funkcjonalne pulpity na nuty znajdują się w domach rodzin, w których z pokolenia na pokolenie kultywowane są tradycje muzyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here