Świerzbowiec drąży kanały w skórze zwierzęcia, co objawia się silnym swędzeniem, pojawiają się krosty i strupy, często dochodzi do powikłań w postaci infekcji bakteryjnych. Pierwsze zmiany pojawiają się zwykle w okolicach głowy i pyska ale mogą przenieść się na całe ciało.

Nużeniec pasożytuje w mieszkach włosowych psów. Niewielkie ilości nużeńców występują również na skórze u zdrowych zwierząt, do zachorowania zwykle dochodzi z powodu obniżenia odporności psa, najczęściej chorują zwierzęta młode. Zmiany skórne, wykwity, zapalenie mieszków włosowych i świąd występują początkowo w okolicy głowy.

Grzybica rozwija się zwykle w wyniku zaniedbania higieny lub podrażnienia skóry. Na skórze zaatakowanej przez grzyby wypadają włosy, pokrywa się ona łupieżem i strupami. Swędzenie jest zwykle niewielkie.

Inne przypadki łysienia:

– sezonowe łysienie boków to rzadka choroba, której przyczyny nie są do końca poznane, poza łysieniem na bokach nie występują inne zmiany ani swędzenie, prawdopodobnie jest związana ze zmianą długości dnia.

– łysienie o podłożu hormonalnym, występują symetryczne zmiany na bokach psa, choroba spowodowana może być m.in. nadczynnością kory nadnerczy (zespół Cushinga), niedoczynnością tarczycy, nowotworem jąder lub jajników.

– gronkowcowe zapalenie skóry, występują krosty, grudki i łysienie występują zwykle w okolicach łap i podbrzusza.

– łysienie plackowate, pojawiają się owalne wyłysienia, które zwiększają swoją powierzchnię.

– wrodzona dysplazja mieszków włosowych, przypomina objawami sezonowe łysienie boków ale nie ma związku z długością dnia.

przyczyny łysienia psówmorguefile.com

Czasami przyczyną łysienia jest wylizywanie łap lub ogona przez psa spowodowane stresem. Najczęściej zdarza się w przypadku psów trzymanych w kojcach, których podstawowe potrzeby nie są zaspokajane.

Jeśli zauważymy, że nasz pies łysieje, obejrzyjmy dokładnie jego skórę. Sprawdźmy, jakie inne objawy towarzyszą łysieniu (krosty, zaczerwienienia, drapanie się) i poinformujmy o tym weterynarza. Nie lekceważmy łysienia, często jest objawem poważnych schorzeń, a towarzyszący mu świąd sprawia, że zwierzę cierpi.

Zauważyliście, że Wasz pies łysieje? Macie przypuszczenia odnośnie powodu? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki pies dla alergika?
Następny artykułDlaczego mój kot łysieje?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here