Adaptacja gotowego projektu domu

Realizacja marzenia o własnym domu jednorodzinnym wymaga starannych przygotowań. Na początek trzeba przygotować projekt pod konkretną działkę. W przypadku gotowego projektu konieczna jest jego adaptacja. Jak jej dokonać?

Adaptacja projektu gotowego jest niezbędna, aby w ogóle otrzymać pozwolenie na budowę. Musi być wykonana z uwzględnieniem prawa budowlanego, przez osobę posiadającą właściwe uprawnienia. Projektant musi sprawdzić ukształtowanie terenu, nośność podłoża, położenie i inne czynniki. Co ważne, ponosi on wyłączną odpowiedzialność za projekt. Dobrze jest znaleźć osobę działającą w okolicy twojej działki – będzie orientować się w lokalnych przepisach. 

Koszt adaptacji

Etapy adaptacji

Adaptacja dzieli się na część obowiązkową i nieobowiązkową. Ta pierwsza to dostosowanie gotowego projektu do lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego. Poza tym trzeba upewnić się, że projekt będzie dopasowany do stref obciążeń konstrukcyjnych. Wykonawca adaptacji musi też wykonać projekt zagospodarowania działki z mapą geodezyjną, a także wystarać się o niezbędne uzgodnienia, pozwolenia i inne dokumenty. Część nieobowiązkowa adaptacji gotowego projektu to efekt życzeń właściciela działki, np. miana koloru elewacji, poszerzenie domu, liczba i rozmieszczenie okien

Co można zmienić? 

Gotowy projekt domu jest objęty prawem autorskim, co w pewnym stopniu ogranicza zmiany. Zakres możliwości poprawek określa dołączona do projektu dokumentacja. Warto więc sprawdzić, czy w danym projekcie jest w ogóle możliwe naniesienie zmian. Najczęściej nie ma z tym problemu, gdyż przedsiębiorstwa opracowujące projekty domów jednorodzinnych współpracują z firmami zajmującymi się adaptacją. Przekonasz się o tym, gdy wejdziesz np. na stronę Domowe Klimaty – projekty domów z poddaszem użytkowym mają możliwość adaptacji do lokalnych warunków. Adaptacja projektu domu dotyczy na przykład liczby i układu okien oraz kolorów elewacji. Można też zmienić rodzaj materiałów wykończeniowych, wymiarów fundamentów, a także materiałów do budowy stropów i ścian. 

inzynierowie budowy

Koszt adaptacji

Koszt adaptacji projektu gotowego to jedna z wielu dodatkowych opłat, które wpływają na ogólną cenę inwestycji w dom jednorodzinny – o tym, ile one mogą wynieść, możesz przeczytać na przykład w artykule pt. „Jak wyglądają realne koszty wykończenia domu 120 metrowego w Nowym Sączu?”. Zależy on od części obowiązkowej i nieobowiązkowej. Cena pierwszej uzależniona jest od samej działki. Natomiast na koszt części nieobowiązkowej adaptacji projektu domu wpływa liczba i jakość poprawek. Najtańsze są zmiany dotyczące funkcjonalności, np. postawienie dodatkowych ścian działowych lub zmiana barwy ścian. Koszt rośnie, jeśli zmiany wymagają ingerencji w strukturę domu, np. położenie ścian nośnych lub utworzenie piwnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here