Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka
źródło zdjęcia: stock.adobe.com autor: Microgen

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z ważniejszych elementów gwarantujących dobrą zabawę są dziecięce buty narciarskie – jak dobrać właściwy rozmiar i model?

Buty narciarskie dla dziecka – jak dobrać?

Dobór butów narciarskich dla dziecka to odpowiedzialne zadanie. Jeżeli już uda nam się przebrnąć procedurę ubierania, to jest jeszcze kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Dziecięce buty narciarskie muszą być wygodne, bezpieczne i łatwe w obsłudze.

Jak wybrać właściwe buty narciarskie dla dziecka? Czym kierować się szukając odpowiedniego rozwiązania?

  • Wybierz właściwy rozmiar – określa się go na podstawie zmierzonej długości stopy dziecka. Najmniejsze rozmiary butów narciarskich dla dzieci to 14,5 cm długości, największe mierzą do 26,5 cm.
  • Zwróć uwagę na szerokość buta – wraz ze wzrostem długości stopy, zmienić powinna się także budowa butów narciarskich dla dzieci. W początkowym okresie rozwoju stopa dziecka jest niewiele ponad 2 razy dłuższa od jej szerokości. W końcowym, przy granicznym rozmiarze dziecięcych butów narciarskich, długość stopy stanowi trzykrotność jej szerokości.
  • Zadbaj o dynamiczny FLEX – stopniowanie sztywności daje poczucie pełnej kontroli nad pozycją ciała w czasie jazdy i pozwala ją dowolnie korygować.
  • Wiązanie buta – powinno być łatwe do zapięcia. Nie powinno krępować przyjmowania naturalnej postawy wyprostowanej.
  • Wysokość skorupy – właściwa wysokość i dopasowanie pozwalają uzyskać lepszą kontrolę nad nartami, także podczas jazdy w pozycji zbliżonej do stojącej.

Buty narciarskie dla dzieci – jaki rozmiar?

Właściwy rozmiar butów narciarskich dla dziecka określa się na podstawie długości stopy młodego narciarza. Wewnętrzna długość buta powinna być przynajmniej o 1 cm większa niż zmierzona długość stopy. Rozmiarówka dziecięcych butów narciarskich dzieli się na 3 grupy, które odzwierciedlają wiek dziecka, rozmiar, wzrost i wagę.

  • Buty narciarskie dla dzieci najmniejszych – rozmiarówka rozpoczyna się od 14,5 cm, a górna granica sięga 18,5. Najmniejszy rozmiar butów narciarskich dla dzieci pasuje na maluchy, które niedawno zaczęły chodzić. Cechą charakterystyczna modeli z tej grupy jest pojedyncza klamra zapinająca zlokalizowana tuż nad kostką najmłodszych narciarzy.
  • Buty narciarskie dla dzieci nieco większych – są wyposażone w dwie klamry zapinające. Zapewniają lepsze trzymanie stopy, ale cały czas są bardzo elastyczne i świetnie nadają się do nauki jazdy i doskonalenia umiejętności. Rozmiary butów z dwiema klamrami rozpoczynają się od długości 18 cm i są dostępne długości wkładki 26,5 cm.
  • Buty narciarskie dla dzieci starszych – dostępne są w rozmiarach od 23 cm. Są przeznaczone dla dzieci, które już nieźle radzą sobie na stoku. Dzięki trzem klamrom oferują optymalne trzymanie nogi, a miękka charakterystyka flex sprawia, że są idealne do zabawy i zdobywania nowych umiejętności.

Buty narciarskie dla dziecka – jaka firma?

Dobierając buty narciarskie dla dzieci, nie warto iść na kompromis. Wybór odpowiedniego modelu z szerokiej oferty topowych producentów sprzętu narciarskiego z pewnością okaże się trafionym, bezpiecznym rozwiązaniem. Inwestycja w produkty Salomon, Head, Atomic czy Rossignol to krok w kierunku komfortu i bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są najnowsze modele oferujące nowatorskie rozwiązania techniczne i jeszcze lepsze parametry użytkowe. Warto także odwiedzić stacjonarny sklep narciarski. Wrocław, Gdańsk, Poznań, warszawa, Kraków i inne większe miasta dają możliwość przymierzenia buta. Na półkach sklepowych cały czas dostępne są dobre, przetestowane przez użytkowników modele z poprzednich lat. Szukając odpowiedniego rozwiązania, warto przyjrzeć się wyprzedażom i specjalnym akcjom promocyjnym. Jeśli nie mamy możliwości wybrania się do stacjonarnego sklepu albo polujemy na cenowe okazje, regularnie sprawdzajmy oferty profesjonalnych sklepów internetowych.

Zakup butów narciarskich dla dzieci najmniejszych i tych odrobinę większych nie powinien być trudny. Praktycznie jedynym parametrem do sprawdzenia jest rozmiar stopy. W przypadku dzieci większych warto bliżej przyjrzeć się procedurze doboru butów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here