Istnieje kilka podstawowych rodzajów dachu. Główne kryterium podziału dotyczy tego, czy dach ma spadek czy też jest niemal płaski – wyróżniamy dachy spadziste i stropodachy, które jednocześnie są stropem ostatniej kondygnacji budynku. Stropodachy nie są jednak trak popularne jak dachy spadziste, ze względu na słabą estetykę. Dachy spadziste można podzielić ze względu na ilość połaci dachowych na: jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe, naczółkowe i mansardowe.

Dach dwuspadowy z pewnością należy on do najpopularniejszych rozwiązań spotykanych w polskim budownictwie jednorodzinnym. Jakie ma zalety?

1. Spore poddasze

Dach dwuspadowy pozwala uzyskać więcej miejsca za zagospodarowanie poddasza. Na takim poddaszu mamy tylko dwa skosy, nie zaś cztery – jak w przypadku dachu czterospadowego. Nie jest konieczne powiększane poddasza przy pomocy jaskółek. Poddasze pod dachem dwuspadowym jest przestronne i jednocześnie łatwo można go doświetlić oknami umieszczonymi w ścianie szczytowej. Nie jest konieczne montowanie okien dachowych, lecz nie wyklucza się takich rozwiązań. Poddasze może być bardzo wysokie i jednocześnie np. odsłonięta od środka pomieszczeń więźba może stać się elementem dekoracyjnym, w którym łatwo zamontować pomysłowe oświetlenie.

dach dwuspadowy opiniephotoxpress.com

2. Łatwość użytkowania

Dach dwuspadowy pozwala na łatwe odprowadzenie wody i zsuwanie się śniegu. Nie ma w nim załamań, gdzie gromadzą się zeschłe liście czy nadmiar śniegu, trudny do usunięcia. Także jego prostota pomaga w eliminacji ryzyka przeciekania źle uszczelnionych załamań – jedynym miejscem, gdzie potencjalnie źle wykonana obróbka blacharska może prowadzić do przeciekania są okolice komina lub opcjonalnie okien dachowych.

3. Niskie koszty wykonania

Prostota formy dachu dwuspadowego pozwala wyeliminować błędy wykonawcze – jest on bardzo prosty do wykonania. Poza tym jego stosunkowo niewielka powierzchnia wymaga znacznie niższych nakładów. Koszty dachówki czy innego pokrycia są znacznie mniejsze, co umożliwia zakup materiałów najwyższej jakości.

4. Estetyka krajobrazu

Dom zwieńczony dwuspadowym dachem wpisuje się bardzo dobrze w otaczający krajobraz. Stylowa prostota tego dachu charakteryzuje trendy architektoniczne obecne na rynku mieszkaniowym. Nie wyróżnia się dzięki temu na tle innych domów „dziwnością” i ekstrawagancją, graniczącą niekiedy z tandetą. Elegancki, prosty dach pokryty wysokiej jakości dachówką podkreśla wykończenie elewacji, eksponując ją.

5. Możliwości architektoniczne dachu dwuspadowego

Aby uczynić dach wyjątkowym można przedłużyć okapy dachowe, zamontować w nich oświetlenie i pięknie wykończyć. Dachowi dwuspadowemu można nadać kształt energooszczędny, tak aby dom stanowił zwartą bryłę geometryczną i eliminował zbędne straty ciepła. Można nadać mu charakter tradycyjny, wykańczając kalenicę i inne elementy w stylu np. zakopiańskim. W dachu dwuspadowym możliwe jest wykonanie lukarny (pionowego okienka na dachu, doświetlającego poddasze).

A jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zdecydowalibyście się na dach dwuspadowy? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki alarm do domu?
Następny artykułZ czym, jak podawać nalewkę?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here