Izolacja ściany fundamentowej składa się tak naprawdę z dwóch elementów: z izolacji przeciwwodnej (wodochronnej) oraz izolacji termicznej. Połączenie tych dwóch elementów gwarantuje nie tylko zabezpieczenie przed wilgocią, lecz również zabezpiecza budynek przed nadmiernymi stratami ciepła, co w następstwie przekłada się na niższe koszty ogrzewania budynku. Mokra ściana traci bardzo wiele ciepła, jej ogrzanie bez wysuszenia jest prawie niemożliwe.

Izolacja przeciwwodna i termoizolacyjna składa się z warstw izolacji wykonanej z:

tzw. płynne mas bitumiczne,
papy termozgrzewalne,
warstwa termoizolacyjna – tworzą ją z reguły płyty z polistyrenu ekstodowanego (czyli tzw. XPS-y).

Czym kierować się przy wyborze XPS (płyt polistyrenowych)? Przede wszystkim wybór rodzaju XPS-u determinuje współczynnik przewodzenia ciepła (tzw. lambda) – im niższy tym lepszy. Wartości te są zawsze podane na opakowaniu produktu i w zależności od potrzeb i naszego budżetu należy zwracać uwagę na te wartości. Z reguły współczynnik przewodzenia cieplnego waha się od 0,027 do 0,04. Kolejnym materiałem termoizolacyjnym (alternatywnym) na ścianę fundamentową jest hydrofobizowana wełna skalna i podobnie jak przy XPS należy zwracać uwagę przy zakupie na wartość lambdy.

Uwaga!

1.Jeżeli nie posiadamy piwnic pod budynkiem, a ściany fundamentowe są wysokie, nie musimy ocieplać ich w całości, wystarczy tylko około 100 cm poniżej gruntu.

2.Należy pamiętać, że nie na każdą masę bitumiczną można przyklejać papę termozgrzewalną. Należy to wcześniej sprawdzić na opakowaniu produktu lub zapytać sprzedawcę. Można zamiast masy bitumicznej stosować bitumiczny preparat gruntujący. Nanosi się go podobnie do masy bitumicznej.

3.Zaznaczam, że wskazana metoda nie jest jedyną możliwą do wykonania. Stosuje się zamiast papy np. membrany izolacyjne bt12 i inne produkty. Poza tym istnieje wiele metod ocieplania fundamentów, zaś ich liczba rośnie wraz z liczbą nowych produktów pojawiających się na rynku budowlanym. Oczywiście, także cena poszczególnych rozwiązań jest różna.

  • Krok pierwszy

    Krok pierwszy – przygotowanie podłoża pod warstwę wodochronną
    Warstwę izolacyjną nakładamy zawsze na zewnątrz budynku, dlatego w tym celu konieczny jest wykop wokół ściany fundamentowej, jeżeli budynek jest już użytkowany. Wykop powinien być głęboki, zwłaszcza, gdy budynek posiada podpiwniczenie. Powierzchnia ściany fundamentowej powinna zostać najpierw oczyszczona z błota i innych zanieczyszczeń, następnie osuszona. Jeżeli można odprowadzić wodę z wykopu należy skorzystać z myjek ciśnieniowych, które idealnie czyszczą ściany z zabrudzeń.

    Uwaga:Wszelkie nierówności, dziury, jeżeli powierzchnia jest chropowata należy wyrównać zaprawą murarską ewentualnie zaprawą klejową. Zaprawę nanosimy pacą i następnie czekamy, aż wyschnie. Jeżeli mamy kąty ostre na ławach fundamentowych należy je wygładzić („sfazować”).

    Połączenie ławy fundamentowej ze ścianą fundamentową należy odpowiednio wyprofilować zaprawą cementową, tworząc tzw. klin – który niweluje kąt prosty w tym miejscu.

  • Krok drugi

    Krok drugi – nałożenie warstwy z masy bitumicznej
    Na tak przygotowane i osuszone podłoże nakładamy płynną masę bitumiczną, pędzlem, malując szczelnie cała powierzchnię ściany fundamentowej i ławy. Masa bitumiczna jest bardzo prosta do nakładania i szczelnie pokrywa całą powierzchnię.

  • Krok trzeci

    Krok trzeci – naklejanie papy termozgrzewalnej
    Jeżeli ściana fundamentowa od ławy fundamentowej jest oddzielona folią lub papą, należy tę wystającą folię odwinąć i przykleić do ściany fundamentowej. Zawsze musimy odwinąć wystające fragmenty do góry. Można je przykleić masą bitumiczną, ewentualnie – jeżeli jest to papa termozgrzewalna – można ją przykleić podgrzewając papę palnikiem gazowym w tym miejscu, gdzie znajduje się strona „asfaltowa” papy. Następnie czekamy, aż masa bitumiczna zaschnie. Na tak przygotowaną ścianę i zabezpieczoną masą bitumiczną można przykleić papę termozgrzewalną pionowymi pasami z góry na dół, pamiętając, o zakładzie pomiędzy sąsiadującymi pasami papy, który powinien być szeroki na minimum 10 cm na całej długości wstęgi (paska) papy. Docinamy pas papy na wysokość ściany fundamentowej i ławy, uwzględniając wszystkie załamania, zwijamy ten pas w rulon i zaczynając od dołu podgrzewamy lekko jeden koniec papy i przyklejamy go do ławy (na samym dole), stroną „asfaltową”.

    Uwaga:
    Gdy dolny pasek się przyklei, odwijamy stopniowo rulon do góry i podgrzewając go przyklejamy ku górze. Robimy to etapami. Wymaga to nieco wprawy i całkowitym laikom odradzam korzystanie z tego typu rozwiązania, chociaż jest bardzo skuteczne.

    Palnik powinien się znajdować się w odległości nie mniejszej niż 15 cm od powierzchni podgrzewanej przez nas papy. Poza tym palnik powinien być tak skierowany, aby podgrzewał jednocześnie powierzchnię asfaltową (podobną do folii) papy i podłoże w miejscu bezpośrednio przed paskiem rozgrzewanej właśnie papy. Podgrzewa się pasy o szerokości 10 cm na całej szerokości paska papy.

  • Krok czwarty

    Krok czwarty – założenie płyt polistyrenowych (XPS)
    Na przyklejoną papę termozgrzewalną przyklejmy płyty XPS. Można to robić po około 1 dniu od nałożenia papy, gdy wszystko zaschnie i utwardzi się. Płyty polistyrenowe przykleja się przy pomocy specjalnej zaprawy lub tzw. masy bitumicznej bezrozpuszczalnikowej. Przyklejamy płyty za pomocą np. masy bitumicznej do powierzchni papy. Masą bitumiczną smarujemy płyty (układając „placki” z masy na każdą płytę) i dociskamy do papy.

    Uwaga:
    Należy przy tym pamiętać, aby ostatnia warstwa płyt termoizolacyjnych została zabezpieczona „od góry” tak, aby poza płyty nie dostawała się woda. Zabezpieczamy to smarując tę powierzchnię masą bitumiczną.

    Tak przygotowaną ścianę fundamentową zasypujemy. Ciężar ziemi będzie dociskał płyty i pozostałe warstwy izolacji do ścian budynku.

  • Jak wykonać izolację ścian fundamentowych? Wbrew pozorom nie jest to trudne i można wykonać te prace samodzielnie. Prace przy montażu izolacji wodochronnej należy prowadzić zgodnie z zaleceniami producentów wybranych przez nas materiałów, tak aby osiągnąć ich maksymalną skuteczność.

    Zapraszamy również do obejrzenia filmu na temat izolacji i docieplenia fundamentów, stworzony przez specjalistów z Leroi Merlin (You Tube):

    Jak dużo prac budowlanych i remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zainstalować Windows XP?
Następny artykułJak ułożyć płytki klinkierowe?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here