Remont i naprawy Jak ułożyć płytki klinkierowe?

Jak ułożyć płytki klinkierowe?

-

Aby wyłożyć nimi ścianę potrzebujemy:

zaprawę klejową płytki klinkierowe fugę do klinkieru drewniane dystanse o grubości 1 cm, które będą nam generowały spoinę poziomą i pionową pomiędzy płytkami (pełnią rolę taką, jak krzyżyki przy tradycyjnych płytkach ceramicznych) wiertarkę z mieszadłem szpachelkę kielnię poziomicę gąbkę i szmatkę dodatkowe wiadro na czysta wodę sznurek preparat gruntujący

 • Krok pierwszy

  Krok pierwszy – przygotowanie podłoża
  Podłoże gotowe na ułożenie płytek klinkierowych powinno być wcześniej oczyszczenie z zabrudzeń i nierówności oraz zagruntowane preparatem. Po wyschnięciu gruntu przygotowujemy zaprawę klejową zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli chcemy układać płytki klinkierowe na zewnątrz (na warstwie ocieplenia budynku) musimy wykonać dodatkowe prace, gdyż położone bezpośrednio na np. styropianie płytki po prostu odpadną. W tym celu na ocieplenie nakładamy dodatkową warstwę kleju, następnie należy wtopić siatkę zbrojoną z włókna, które dodatkowo wzmocni podłoże i usztywni je i nałożyć drugą warstwę kleju, kryjącą siatkę, tak, by została w kleju zatopiona. Po wyschnięciu kleju możemy przystąpić do układania płytek.

 • Krok drugi

  Krok drugi – układanie pierwszego rzędu płytek
  Montaż płytek rozpoczynamy od dołu powierzchni, którą chcemy wyłożyć. Mamy do dyspozycji dwie techniki:

  1. nanoszenie zaprawy klejowej na ścianę lub 2. przyklejanie poszczególnych płytek po uprzednim naniesieniu kleju na przyklejaną płytkę  Obie techniki są poprawne, zależą raczej od indywidualnych upodobań montażysty. Układając pierwszy rząd płytek należy przy tym pamiętać, że pierwszą płytkę układamy na narożniku ścinany (w rogu, gdy to ściana wewnątrz budynku). W przypadku naroży na zewnętrznych ścianach budynku poleca się zastosowanie płytek klinkierowych narożnych (tzw. kątowych). Pomiędzy poszczególnymi płytkami zakładamy dystanse, aby szczelina oddzielająca sąsiadujące krawędzie płytek miała szerokość 10 mm.

 • Krok trzeci

  Krok trzeci – układanie kolejnych rzędów płytek
  Płytki w poziomych rzędach powinny być przesunięte w stosunku do poprzedniego rzędu o 1/2 długości płytki, co upozoruje wrażenie ceglanej ścianki. Nad każdą kolejną warstwę i pomiędzy poszczególne płytki zakładamy dystans o szerokości 10 mm. Specjalne płytki narożnikowe w kolejnych rzędach wzmacniają estetyczny efekt, do złudzenia przypominający ścianę z cegieł. Płytki klinkierowe można w trakcie układania przycinać specjalną piłą.

 • Krok czwarty

  Krok czwarty – fugowanie płytek klinkierowych
  Fugowanie płytek rozpoczynamy od dokładanego przeczyszczenia spoin i usunięcia nadmiaru i resztek kleju. Oczywiście, zanim rozpoczniemy fugowanie musimy poczekać, aż klej przytwierdzający płytki zaschnie. Tak przygotowane płytki nadają się do fugowania. Fugę przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta, dodając odpowiednią ilość wody do gotowego proszku i mieszając w wiaderku do uzyskania plastycznej konsystencji. Fugę nakładamy szpachelką w szpary pomiędzy płytkami.

  Staramy się przy tym, aby jak najmniej brudzić płytki. W przypadku płytek jasnych może okazać się, że ich doczyszczenie będzie uciążliwe i skomplikowane. Fugę można wyrównać przy pomocy szablonu, który możemy sobie zrobić sami z kawałka plastykowej płytki. Można wyciąć nożem kółeczko z wypustem odpowiadającym szerokości naszej spoiny, szersza część to miejsce do trzymania.

  Wkładamy szablon w szczelinę wypełnioną fugą i przeciągamy wzdłuż szpary, gdy fuga jest jeszcze wilgotna. Zawsze wtedy głębokość fugi jest jednakowa i równomiernie rozprowadzona. Po wyczyszczeniu i przemyciu płytek wilgotną szmatką ścianka w zasadzie jest skończona.

 • Jak dużo prac budowlanych i remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

Poprzedni artykułIzolacja fundamentów krok po kroku
Następny artykułJak kupić domenę?
Szymon Targosz

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Miodownik – przepis

Miodownik to jesienne ciasto. Nie potrzeba do niego owoców, jest słodkie, kremowe, idealne na długie jesienne wieczory.

Odmowa udzielenia urlopu bezpłatnego

Specyfika urlopu bezpłatnego polega na zawieszeniu na czas jego trwania praw i obowiązków pracodawcy oraz pracownika. W praktyce oznacza to, że zatrudniony nie otrzymuje pensji od pracodawcy.

Zobacz też

Jak rozpoznać hemoroidy?

Co z tymi hemoroidami? Czyli o tym, kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: