Większość ludzi najpierw wybiera projekt wymarzonego domu, który ma stanąć na działce. Jest to zrozumiałe, gdyż konkretny projekt musi zostać przedstawiony przy staraniu się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Przed zapłaceniem za konkretny projekt warto jeszcze zajrzeć do gminy, sprawdzić, czy nie istnieją szczególne wymagania dotyczące np. dopuszczalnej konstrukcji dachu. Standardowym dachem jest dach dwuspadowy, a nasz zaprojektowany dom ma dach o konstrukcji czterospadowej – warto zapytać w gminie, czy taki projekt może powstać na jej terenie. Planowanie przestrzenne terenu wyznacza bowiem pewne standardy estetyczne, które mają zapewnić harmonijną zabudowę i jednolity krajobraz. Problem powyższy dotyczy zwłaszcza domów o konstrukcji nietypowej, innowacyjnej. Następnym krokiem będzie siedziba Starostwa Powiatowego, na terenie którego nasz dom ma zostać wybudowany. Właśnie tam należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Pozwolenie na budowę obiektu budowlanego jest niezbędne dla rozpoczęcia prac nad budową domu. Wzór wniosku jest określony urzędowo i można go dostać w siedzibie Starostwa Powiatowego. Często na stronach internetowych starostwa można znaleźć gotowe wzory wniosków przygotowane do wydruku. Złożenie wniosku wiąże się z uiszczeniem odpowiednich opłat skarbowych (tzw. „znaczków”). We wniosku należy podać szczegółowe dane identyfikacyjne inwestora (imię i nazwisko/nazwę instytucji oraz adres). Ponadto przy wypełnianiu wniosku należy wskazać nazwę i rodzaj całego zamierzenia budowlanego, rodzaj obiektu oraz adres inwestycji i oznaczenie geodezyjne terenu – nazwę obrębu, numer arkusza mapy, numer działki. Wszelkie mapy oraz informacje dotyczące adresu geodezyjnego terenu inwestycji można uzyskać od razu w Starostwie Powiatowym w Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami. Do wniosku o pozwolenie na budowę dołącza się oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wzory wniosków i oświadczenia zostały określone przez Ministra Infrastruktury w rozporządzeniu (1).

Termin wydania pozwolenia na budowę wynosi 65 dni i liczy się od dnia złożenia wniosku o wydanie decyzji. Gdy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony można spokojnie zgłosić się po do wydziału Architektury i Budownictwa i złożyć tam Dziennik Budowy. Podlega on zarejestrowaniu.

Co jednak w przypadku gdy otrzymana przez nas decyzja jest odmowna? Od decyzji o odmowie udzielenia pozwolenia na budowę można się odwołać w terminie 14 dni od jej doręczenia. Organem, do którego wnosi się odwołanie jest właściwy dla danego powiatu Wojewoda. Wniosek należy złożyć w Starostwie Powiatowym, zostanie on Wojewodzie przekazany.
Jeżeli chcemy poznać szczegóły można zajrzeć na stronę Ministerstwa Infrastruktury. Dostępne tam dokumenty i wskazówki mogą okazać się pomocne.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WZÓR
…………………………………… ………………………………..
(nr rejestru organu (miejscowość i data) właściwego do wydania
pozwolenia)
WNIOSEK O POZWOLENIE NA BUDOWĘ/ROZBIÓRKĘ1
………………………………………………………………………………………………………………………………..
(nazwa organu właściwego do wydania pozwolenia)
Inwestor:
………………………………………………………………………………………………………………………………..
(imię i nazwisko lub nazwa oraz adres)
na podstawie art. 32 i 33 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, z późn. zm.) wnoszę o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę/rozbiórkę1:
……………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………….
(nazwa i rodzaj oraz adres całego zamierzenia budowlanego, rodzaj/-e obiektu/-ów bądź robót budowlanych, oznaczenie działki ewidencyjnej wg ewidencji gruntów i budynków poprzez określenie obrębu ewidencyjnego oraz numeru działki ewidencyjnej)
Do wniosku o pozwolenie na budowę dołączam1:
1)cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami
i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem,
o którym mowa w art. 12 ust. 7 ustawy – Prawo budowlane,
2)oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
3)decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
4)specjalistyczną opinię, o której mowa w art. 33 ust. 3 ustawy – Prawo budowlane,
5)postanowienie o uzgodnieniu, z właściwym organem administracji architektoniczno-budowlanej, projektowanych rozwiązań w zakresie, o którym mowa w art. 33 ust. 2 pkt 4 ustawy – Prawo budowlane,
6)upoważnienie udzielone osobie działającej w moim imieniu.
………………………………………………………………………….
(podpis inwestora lub osoby przez niego upoważnionej)
Do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę dołączam1:
1)zgodę właściciela obiektu,
2)szkic usytuowania obiektu budowlanego,
3)opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych,
4)opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia,
5)pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów, a także inne dokumenty, wymagane przepisami szczególnymi,
6)w zależności od potrzeb, projekt rozbiórki obiektu,
7)upoważnienie udzielone osobie działającej w moim imieniu.
………………………………………………………………………….
(podpis inwestora lub osoby przez niego upoważnionej)
______________________
1 Niepotrzebne skreślić.

Źródła:
1)R ozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (Dz. U. z dnia 10 lipca 2003 r).

Jak oceniacie procedury dotyczące tej kwestii? Są jasne czy też powinny zostać uproszczone?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak głosować poza miejscem zamieszkania?
Następny artykułJak się domagać zamieszczenia sprostowania w gazecie?

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here