Ogrodzenie klinkierowe układamy na przygotowanym wcześniej fundamencie, ewentualnie na przygotowanych betonowych słupkach i przęsłach. Ogrodzenie z klinkieru można wznosić w dwóch technologiach. My zajmiemy się wznoszeniem ogrodzeni bez przygotowanych wcześniej przęseł i słupków betonowych, na odpowiednio przygotowanym fundamencie. Taki fundament powinien mieć odpowiednią, płaską powierzchnię. Przystępujemy do budowy 2 słupków i przęsła ogrodzenia. Potrzebne nam będą:

– Cegły klinkierowe – Czapa ceramiczna lub betonowa słupka i daszki ceramiczne lub betonowe do przykrycia przęseł – gotowe i dostosowane do planowanych wymiarów słupków. Najlepiej dokupić je po wzniesieniu chociaż jednego słupka, by uniknąć pomyłek. Daszek powinien być przynajmniej o 2 cm szerszy z każdej strony niż wierzchołek słupka (dla słupka o wymiarach 38cm/38 cm daszek powinien mieć wymiary przynajmniej 42/42 cm). – Folia budowlana lub papa

Krok pierwszy – przygotowanie fundamentu

Ogrodzenie klinkierowe dość sporo waży. W przypadku tego ogrodzenia głębokość fundamentu waha się od 50-70 cm poniżej poziomu gruntu. Jest to głębokość fundamentu dl ogrodzenia z przęsłami wykonanymi z materiałów innych niż klinkier (elementy kute, drewno). Fundament powinien wystawać powyżej poziomu gruntu na wysokość 10-15 cm i zostać wcześniej wyrównany, w miejscu na słupki powinien mieć wypuszczone do góry pionowe łączniki z prętów stalowych (znajdujące się na środku słupka, tworzące kwadrat o wymiarach około 13/13 cm).

Jeżeli zbroimy słupek prętem o grubości fi 12 powinno wystawać 60 cm do góry, a przypadku pręta o fi 10-50 cm wystarczy. Na fundament układamy warstwę izolacyjną w postaci papy lub folii budowlanej, która odcina nam penetrację wody z fundamentu na podmurówki pod przęsła i słupki wykonane z klinkieru.

Krok drugi – wymiary słupków ogrodzenia i podmurówki pod przęsła

Wymiary słupków powinny być tak dostosowane, aby nie stosować docinek klinkieru – jest to niefachowe i nieestetyczne. Jednakże nie jest to wskazówka wiążącą, wszystko zależy od indywidualnego odczucia estetyki inwestora. Dlatego wymiary słupków w najprostszym przypadku to słupek o przekroju kwadratu o wymiarach 38 na 38 cm. Skąd taki wymiar?
Cała cegła klinkierowa ma wymiary 25 cm długości, główka cegły (szerokość) ma 12 cm zaś spoina z zaprawy wynosi 1 cm szerokości. Wymiary podmurówki z klinkieru pod przęsła (czyli połączenia dwóch słupków) ma wysokość około 3 cegieł klinkierowych, czyli około 20 cm plus wysokość daszka – łącznie daje nam to wysokość ok. 30 cm podmurówki pod przęsła np. kute. Szerokość podmurówki pod przęsła uzależniona jest od szerokości daszka, z reguły szerokość podmurówki wynosi 25 cm (bez daszka). Aby łatwiej układać cegły należy wykonać sobie szablon z desek zbitych i tworzących kwadrat, których środek odpowiada wymiarom naszego słupka. Należy oczywiście wznosić i tak ustawiać słupki, by jedna granica działko tworzyły jedną płaszczyznę . należy najpierw wznieść słupki narożne, rozciągnąć miedzy nimi sznurek i zrulować przynajmniej jeden bok słupka na fundamencie.

Krok trzeci – wznoszenie ogrodzenia z klinkieru

Gdy mamy wykonane poprzednie etapy prac przystępujemy do właściwego wznoszenia ogrodzenia. Potrzebujemy w tym celu:
– Zaprawę klejową mrozoodporną;
– Kielnię;
– szpachelkę;
– Dystanse drewniane, którymi będziemy ustawiać spoinę. Wykuje się je z drewnianych listewek. Dystanse z reguły mają wymiary 1 cm grubości i jakieś 5 cm długości;
– Wcześniej przygotowany szablon z deszczułek na wymiar słupka;
– Wiadro z wodą i gąbką;
– Do wyrównania fugi z kawałeczka deski wycinamy ząbek o wymiarach 1 cm na 1 cm.

Pierwsze trzy warstwy cegieł ma słupku powinny być połączone z przęsłem za pomocą w warstwie drugiej. W drugiej warstwie wpuszczamy w słupek na głębokość 12 cm w głąb słupka cegłę z podmurówki przęsła, tak aby podmurówka zespoliła się ze słupkiem.

Krok czwarty – murowanie słupka z cegły klinkierowej

W każdej warstwie cegieł na słupku i podmurówce powinno być przewiązanie najlepiej o 1/2 długości cegły, ogrodzenia i przewiązania warstw na słupkach. Podmurówkę układamy z przesunięciem o pół cegły. Tylko w warstwie środkowej podmurówki będzie przewiązana ze słupkiem, dwie pozostałe powinny łączyć się na styku słupka.

Słupek wznosimy warstwa po warstwie kontrolując ich pion i poziom poziomicą za każdym razem. Przy pomocy szablonu kontrolujemy wymiary słupka. Należy dodatkowo pamiętać, iż środek słupka, który powstanie powinien być pusty, aby możliwe było zalanie go betonem. Przed zalaniem musimy włożyć do środka dodatkowe pręty zbrojenia i połączyć je z tymi już istniejącymi i wystającymi z fundamentu. Zbrojenie z prętów powinni mieć wysokość słupka. Po zaschnięciu zaprawy klejowej dopiero możemy zalać słupek betonem w środku.

Przy wznoszeniu słupka należy jeszcze pamiętać, aby zostawić sobie połączenia służące do zamontowania w późniejszym czasie przęseł ogrodzenia. Uzależnione są one od rodzaju wybranego przez nas rodzaju przęsła i rozstawu połączeń. Słupek należy zwieńczyć czapą betonową lub ceramiczną.

Krok piaty – fugowanie i czyszczenie słupka

Po wyschnięciu i wykonaniu ogrodzenia spoiny pomiędzy cegłami powinny zostać szczelnie zafugowane fugą do klinkieru. Należy zafugować je zaprawą rozrobioną wodą, zgodnie z zaleceniami producenta. Przy pomocy szpachelki należy nałożyć zaprawę na równo z powierzchnią słupka, nadmiar bierzemy za pomocą deski z wyciętym ząbkiem. Fuga musi bardzo szczelnie wypełnić szczelinę. Nadmiar zaprawy ściągamy deską z ząbkiem, co zapewni jednakową głębokość fugi na całej długości szczeliny.

Fugowanie jest bardzo istotne i należy je dokładnie wykonać, gdyż niedokładne zafugowanie skutkuje przedostawaniem się wody w głąb słupka. Gdy taka woda wewnątrz słupka zamarznie może doprowadzić do pęknięcia i uszkodzenia słupka.

Po zafugowaniu musimy jeszcze wyczyścić bardzo dokładnie powierzchnię cegieł klinkierowych słupka. Fugi można dodatkowo zabezpieczyć preparatami gruntującymi podwyższającymi właściwości fugi.

Dlaczego zdecydowaliście się na tego typu ogrodzenie? Co Was do niego przekonało?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie wybrać oświetlenie zewnętrzne domu?
Następny artykułJak pomalować drewniane ogrodzenie?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here