Budowa domu Jakie wybrać oświetlenie zewnętrzne domu?

Jakie wybrać oświetlenie zewnętrzne domu?

-

Podstawą oświetlenia zewnętrznego domu jest jego dobre zaplanowanie i dobrze przemyślane, konkretne rozwiązania, ponieważ będzie wpływało bezpośrednio na koszt instalacji elektrycznej oraz powinno to uwzględnić nasze potrzeby niejednokrotnie z wyprzedzeniem na późniejszy okres użytkowania domu. Dla przykładu można zacząć nasze przemyślenia np. od określonych sytuacji. Wyobraźmy sobie, że podchodzimy pod bramę. Jest ciemno i pada zimny deszcz, a my nie możemy odnaleźć klucza do bramy. Jest to sygnał, że w tym miejscu przydałoby się oświetlenie. Tylko jakie?

1. Oświetlenie bramy i furtki ogrodzenia

Otóż możemy np. zamontować tam kinkiet oświetlający zamontowany na słupku ogrodzenia od struny, gdzie znajduje się klamka i zamek do bramy, ułatwi to korzystanie z furtki nie tylko nam, lecz również sąsiadom czy naszym gościom.

– Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie żarówki z diod LED, które nie pobierają dużych ilości energii. Dodatkowo można takie kinkiety zamontować na słupkach bramy wjazdowej. Dodają one ogrodzeniu uroku i są funkcjonalne i z pewnością bardziej eleganckie niż reflektory halogenowe z fotokomórką.

– Reflektory halogenowe z fotokomórką są jednak bardziej funkcjonalne i dają więcej mocnego światła, lecz pobierają duże ilości prądu, lecz jakość światła jest wysoka. Reflektory halogenowe można z powodzeniem stosować do oświetlania nocą wjazdu do garażu, miejsca na drewno opałowe aby ułatwić bezpieczne korzystanie z tych miejsc.

2. Oświetlenie ścieżek i podjazdu dla samochodu

Jeżeli już przekroczyliśmy ogrodzenie i idziemy ścieżką do domu, wypadałoby ją doświetlić. W tym celu mamy dużo większy wybór rozwiązań począwszy od latarni ogrodowych stylizowanych i wykonanych ze stali kutej w stylu miasta z końca XIX wieku.

– Dobre do doświetlania ścieżek są tzw. lampy ogrodowe wolnostojące (do wysokości 1 m). Popularnym rozwiązaniem w przypadku małych lamp doświetlających ścieżki jest wykorzystanie w nich energii słonecznej, Są one bardzo tanie i niestety, niezbyt wydajne i funkcjonalne. Droższe modele lepiej spełniają swoje funkcje.

– Kolejnym ciekawym rozwiązaniem dla chodników wykonanych z kostki brukowej są podświetlane kostki brukowej, coraz popularniejsze w technologii LED. Zużywają one mało energii i dostatecznie doświetlają ścieżkę.

– Istnieje jeszcze jeden sposób na doświetlenie chodników, stosowany też w ogrodach, mianowicie świecące kamienie. Wygląda to bardzo efektownie, aczkolwiek opinie na ten temat są podzielone.

3. Oświetlenie drzwi zewnętrznych domu, tarasów, schodów i elewacji

Gdy już doszliśmy do domu – przydałoby się oświetlenie okolicy drzwi.
– Kinkiet ścienny, w tym wypadku jedno z najbardziej estetycznych rozwiązań, można zamontować na ścianie.

– Popularny jest także reflektor halogenowy, o którym już wspomniałem. Jest on popularny zwłaszcza ze względu na cenę. Kinkiety bardzo ładnie wyglądają na balkonach i tarasach domów.

– Tarasy można z dużym powodzeniem oświetlać wolnostojącymi lampami ogrodowymi. Jeżeli taras jest bardzo duży i prowadzi do ogrodu, jego skraje można oświetlić za pomocą podświetlenia charakterystycznego dla kostki brukowej. Poza funkcjonalnością oświetlenia można dodać dużo uroku elewacji domu przy użyciu małych halogenów montowanych w okapie dachowym.

– Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są listwy LED-owe montowane na wystających elementach elewacji, które emitują światło w różnych kolorach. Można nimi doświetlać schody, poręcze schodów czy tarasy, efektownie dobierając kolory i łącząc je.

Pamiętajmy jednak, że za bardzo oświetlony dom przypomina raczej choinkę i należy unikać przesady w łączeniu różnych rozwiązań jego oświetlenia.

Uwaga! Należy pamiętać, że tańsze produkty mogą mieć kiepskiej jakości żarniki i nie są odpowiednio hermetyczne (czyli nie są odporne na działanie warunków atmosferycznych). Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasze oświetlenie będzie trwałe i nie spowoduje zwarcia instalacji w domu do obwodu zasilania oświetlenia zewnętrznego warto zastosować (jeżeli jeszcze nie posiadamy) oddzielne zabezpieczenia tworząc po prostu odrębny obwód z wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Oddzielny bezpiecznik dla tego obwodu w razie zwarcia wyłączy obwód zewnętrzny.

O jakim oświetleniu zewnętrznym myślicie? Co chcecie oświetlić?

Szymon Targosz

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Szkolenie z asertywności – na czym polega?

Szkolenia z asertywności mogą odbywać się w różnych kontekstach, w zależności od potrzeb odbiorców, dla których są dedykowane. Mogą to być szkolenia dla kobiet w biznesie, dla młodzieży, dla menadżerów czy też dostosowane do potrzeb szerszych grup. Zasadniczym elementem takich treningów powinny być ćwiczenia praktyczne, wsparte niezbędną ilością wiedzy teoretycznej z tego obszaru.

Piorunochron na domu – jak działa instalacja odgromowa?

Nie każdy budynek musi mieć w świetle przepisów założoną instalację odgromową, zwaną potocznie piorunochronem. Przepisy prawa budowlanego ograniczają ten wymóg do obiektów rzeczywiście narażonych na uderzenie pioruna. Piorunochron można z powodzeniem zainstalować samodzielnie, można także wynająć w tym celu autoryzowaną ekipę montażową.

Zobacz też

Badanie alkomatem bez zgody pracownika

1 lipca 2011 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nowe przepisy dają pracodawcom prawo do badania trzeźwości swoich podwładnych. Dotychczas takie badania można było wykonać tylko za zgodą pracownika.

Konsultant telefoniczny – łatwa i przyjemna praca?

Znalezienie pracy konsultanta telefonicznego nie jest trudne, nawet jeśli jesteś początkującym i nie masz doświadczenia. Możesz zaoferować elastyczne godziny...

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Każdego roku policja w Polsce odnotowuje około 10 000 kradzieży aut. Wraz z rozwojem technologii zabezpieczających takich przestępstw jest...

Może Cię zainteresuje: