Wyróżniamy następujące rodzaje działek:
1. Działka rekreacyjna – na niej można postawić domek letniskowy. Można wystąpić do urzędu o przyznanie warunków zabudowy i w niektórych przypadkach uzyskać zgodę na budowę domu całorocznego. Organ administracyjny decyduje o rodzaju zabudowy.
2. Działka przemysłowa – taki rodzaj działek jest wykorzystywany w działalności gospodarczej. Działka przemysłowa jest miejscem przeznaczonym do budowy budynków gospodarczych (wszelkiego rodzaju). Jeżeli na takiej działce dopuszcza się działalność gospodarczą o charakterze uciążliwym to musimy pamiętać aby nie przekraczała ona terytorium działki.
3. Działka budowlana – przeznaczona jest pod budownictwo jednorodzinne. Możemy wykorzystać tę działkę na działalność gospodarczą ale nie może być ona uciążliwa.
4. Działka siedliskowa – głównie służy pod budowę budynków gospodarczych. Jeżeli chcemy na takiej działce wybudować dom to musimy wystąpić o uzyskanie pozwolenia na jego budowę.
5. Grunty rolne – chcąc na takiej działce wybudować dom właściciel musi wystąpić o odrolnienie go. Łatwiej można uzyskać taką zgodę gdy grunt jest klasy IV lub V.
6. Grunty leśne – praktycznie niemożliwe jest uzyskanie zgody na budowę domu na tego typów gruntów. Grunty należące do Skarbu Państwa wymagają zgody Ministerstwa Środowiska na wszelkiego rodzaju aktywność na ich terenie.
Jak kupić działkę?
Dokonując zakupu działki musimy wiedzieć dokładnie, jakie będzie jej przeznaczenie. Pierwszą czynnością, przed podpisaniem umowy kupna sprzedaży, powinno być sprawdzenie planu zagospodarowania sąsiednich terenów oraz stanu formalno-prawnego działki. Szczególnie zwróćmy uwagę czy sprzedający ma prawo własności do oferowanej działki. Możemy to zrobić już osobiście, przeglądając księgę wieczystą w sądzie rejonowym, jeśli znamy jej numer. W urzędzie gminy mamy dostęp do planu zagospodarowania terenu. Kupując działkę, umowę możemy podpisać wyłącznie u notariusza. W zawartym akcie notarialnym musi być zawarta cena działki. Oprócz kosztów związanych z taksą notarialną będziemy musieli zapłacić m.in. 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.
Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.