Mieszkając w lokalu spółdzielczym rozporządzamy:
Spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu
Spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu

Tylko członek spółdzielni może być właścicielem lokatorskiego prawa do lokalu, a staje się nim w momencie podpisania ze spółdzielnią umowy oraz wniesienia wkładu mieszkalnego. Jest on wtedy również jedyną osobą uprawnioną do jego używania.

Co nam daje lokatorskie prawo do lokalu ?
– Nie podlega ono odziedziczeniu.
– Nie można tego prawa obciążyć hipoteką.
– Lokator nie może darować ani sprzedać prawa do lokalu.
– Nie podlega ono egzekucji.

Czy możemy wynająć mieszkanie spółdzielcze?

1. Obecnie mając spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu możemy wynajmować mieszkanie lub oddać je na bezpłatne używanie bez zgody spółdzielni. Oznacza to, że mamy możliwość wynajęcia całego lokum lub jego części, nie informując o tym spółdzielni. Wymagana jest jej zgoda jeśli wynajem dotyczyłby:
– Zmiany sposobu korzystania z lokalu
– Zmiany jego przeznaczenia

2. Członek spółdzielni zobowiązany jest powiadomić ją pisemnie, w momencie gdy, na skutek wynajmu lub oddania mieszkania w bezpłatne używanie, wzrosłaby wysokość opłat na rzecz spółdzielni (art. 9. Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15.12.2000 r.)

3. Możemy użyczyć swojego lokalu, zawierając odpowiednią umowę, w zamian za:
– opiekę nad mieszkaniem (podczas naszej nieobecności)
– opiekę nad osobą starszą lub chorą

4. Lokator może utracić prawo do lokalu spółdzielczego w dwóch przypadkach:
– jeżeli, mimo pisemnego napomnienia, dopuszcza się wyrządzania szkód w lokalu, niszczy urządzenia użytku wspólnego (winda osobowa, zsyp) oraz narusza porządek,
– jeżeli nie płaci czynszu przez 6 miesięcy.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaką działkę kupić?
Następny artykułNa czym polega odbiór mieszkania?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here